101 tys. rolników otrzymało w sumie ponad 1,87 mld zł w formie dopłat do sprzedanej między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. pszenicy lub gryki - poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W komunikacie zapewniono, że Agencja dokłada wszelkich starań, by wnioski, których złożono ponad 117,5 tys., były jak najszybciej rozpatrywane, a pieniądze niezwłocznie wypłacane. Nabór zakończył się 31 lipca, a już 4 sierpnia rozpoczęła się realizacja płatności - poinformowano.
O tę pomoc mogli się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r. Nabywcą musiał być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja powinna zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.
Wysokość wsparcia jest zróżnicowana. W przypadku pszenicy istotny jest termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie.
W przypadku pszenicy dopłata wynosi 3025 zł/ha lub 2200 zł/ha. Do gryki pomoc jest w wysokości 700-875 zł/ha.
Pomoc ta pochodzi z budżetu krajowego, a pula środków przeznaczona na nią wynosi 2 mld zł. Jeżeli okaże się, że nie będzie wystarczająca, zostanie zwiększona, by wszyscy, którzy spełniają warunki, otrzymali wsparcie.
Nie przegap najważniejszych wiadomości