×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

ARiMR: ponad 1,7 mld zł na kontach rolników, którzy sprzedali pszenicę lub grykę

Autor: PAP Data: 05 września 2023 16:22

Już 92 tys. rolników otrzymało w sumie ponad 1,7 mld zł w formie dopłat do sprzedanej między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. pszenicy lub gryki - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak zapewnia ARiMR, pracownicy Agencji dokładają wszelkich starań, by wnioski, a tych złożono ponad 117,5 tys., były jak najszybciej rozpatrywane, a pieniądze niezwłocznie wypłacane. Nabór zakończył się 31 lipca, a już 4 sierpnia rozpoczęła się realizacja płatności.

O tę pomoc mogli się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r. Nabywcą musiał być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja powinna zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.

Wysokość wsparcia jest zróżnicowana. W przypadku pszenicy istotny jest termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie.

W przypadku pszenicy dopłata wynosi 3025 zł/ha lub 2200 zł/ha. Do gryki pomoc jest w wysokości 700-875 zł/ha.

Jak zaznaczono w komunikacie, "pomoc ta pochodzi z budżetu krajowego, a pula środków przeznaczona na nią wynosi 2 mld zł. Jeżeli okaże się, że nie będzie wystarczająca, zostanie zwiększona, by wszyscy, którzy spełniają warunki, otrzymali wsparcie."

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz