×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Badanie: 18 proc. firm nie chce korzystać ze sztucznej inteligencji przy rekrutacji

Autor: PAP Opublikowano: 24 sierpnia 2023 10:53

18 proc. polskich przedsiębiorców nie bierze pod uwagę wykorzystania sztucznej inteligencji w rekrutacji, a proc. nie chce włączać jej przez co najmniej trzy lata – wynika z raportu ManpowerGroup. Dodano, że 50 proc. firm już korzysta z AI lub planuje ją wdrożyć w ciągu roku.

Zgodnie z raportem, 11 proc. polskich firm w pełni wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji (AI) w procesach rekrutacyjnych, a 20 proc. realizuje przy udziale narzędzi AI niektóre z elementów procesów rekrutacyjnych; 19 proc. planuje ich wprowadzenie w ciągu najbliższego roku, a 16 proc. - przed upływem trzech lat.

Zauważono, iż łącznie "50 proc. polskich firm korzysta ze sztucznej inteligencji w procesach HR lub planuje ją wdrożyć w ciągu najbliższego roku".

Cytowana w raporcie ekspertka Manpower Marta Szymańska wskazała, iż dzięki wdrożeniu elementów sztucznej inteligencji firmy mogą zoptymalizować oraz zautomatyzować zadania. "Możliwość szybkiego analizowania wielu kandydatów to bardziej przemyślane decyzje o zatrudnieniu" - oceniła.

W raporcie zaznaczono, że 18 proc. respondentów nie bierze pod uwagę wykorzystania AI w procesach rekrutacyjnych, a 6 proc. nie zamierza ich włączyć do rekrutacji przez najbliższe trzy lata.

W opinii Szymańskiej, organizacje, które są sceptyczne wobec wykorzystania sztucznej inteligencji, obawiają się zwykle "bezosobowej natury AI na to, jakie kandydat będzie miał doświadczenia związane z daną firmą, co jest niezwykle ważne w budowaniu marki pracodawcy".

Pracodawcy zostali zapytani o to, jak ich zdaniem narzędzia sztucznej inteligencji wpłyną na poszczególne obszary HR w ciągu najbliższych dwóch lat. Najbardziej pozytywne efekty tych innowacji - jak podano - oczekiwane są w obszarze reskillingu i upskillingu, niezbędnych szkoleń pracowników oraz wzroście zaangażowania talentów. "Wśród ewentualnych, negatywnych skutków, jakie może przynieść implementacja AI, ankietowane przedsiębiorstwa wskazują głównie na realizację celów ESG oraz wpływ na liczbę zatrudnianych specjalistów" - podano.

Jak stwierdziła ekspertka Manpower, sztuczna inteligencja może wzmocnić, ale też osłabić zaangażowanie talentów, "wszystko jest bowiem zależne od odpowiedniego jej wdrożenia". Zdaniem Szymańskiej, poprawa efektywności, spersonalizowane rekomendacje rozwoju i motywujący feedback mogą pozytywnie wpłynąć na zaangażowanie pracowników.

"Właściwe zastosowanie AI powinno uwzględniać równowagę między automatyzacją, a ludzkim elementem, aby zachować wartość pracy, rozwój zawodowy oraz zwiększyć zaangażowanie talentów" - wskazała ekspertka.

Badanie przeprowadzono na grupie 510 polskich pracodawców w ramach raportu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału br.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz