×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Badanie: terapia ponzawczo-behawioralna prowadzona przez internet jest bardziej opłacalna od standardowej

Autor: PAP Data: 07 września 2023 09:24

Terapia ponzawczo-behawioralna prowadzona przez internet jest bardziej opłacalna i ma podobną skuteczność kliniczną w porównaniu ze standardową opieką – donoszą brytyjscy naukowcy na łamach „Nature Mental Health”. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 27 540 brytyjskich pacjentów.

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane pacjentów NHS, aby ocenić ile kosztuje leczenie depresji i uogólnionych zaburzeń lękowych. Skonstruowali modele ekonomiczne, które uwzględniały szereg kosztów związanych z różnym stopniem ciężkości schorzeń. Autorzy badania (https://www.nature.com/articles/s44220-023-00106-z) odkryli, że jednym z głównych czynników generującym koszty jest czas liczony od skierowania do zakończenia leczenia.

Tymczasem terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez internet umożliwiła pacjentom szybsze rozpoczęcie leczenia. Pacjenci zdrowieli też szybciej. Autorzy badania wskazali jednak różnice w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Oszczędności w przypadku pacjentów cierpiących na depresję były większe niż w przypadku zmagających się z zaburzeniami lękowymi. Badacze wyjaśniają to zwiększonymi kosztami podstawowymi związanymi z tymi schorzeniami.

Naukowcy mówią wprost, że wyniki ich badań mogą pomóc w kształtowaniu polityki w zakresie usług zdrowia psychicznego i dostępu do opieki zdrowotnej. Zauważają jednak, że ich ustalenia opierają się wyłącznie na danych z Anglii i należy przeprowadzić więcej badań, aby lepiej zrozumieć opłacalność różnych usług.

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz