×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Banki bez decyzji, czy w kontrpozwach dot. kredytów CHF będą masowo uwzględniać roszczenie waloryzacyjne - ZBP

Autor: PAP Opublikowano: 29 sierpnia 2023 14:22

Sądowych spraw dotyczących waloryzacji kapitału po unieważnieniu kredytu frankowego jest bardzo mało, banki w większości nie podjęły decyzji, czy w swoich kontrpozwach będą masowo uwzględniać roszczenie waloryzacyjne - poinformował prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

"Spraw dotyczących waloryzacji jest bardzo mało, jest ich nie więcej niż kilkanaście, czy kilkadziesiąt w różnych konfiguracjach. Banki w większości nie podjęły decyzji co do tego, czy mają w swoich kontrpozwach masowo uwzględniać roszczenie waloryzacyjne. Dlatego też obecne orzeczenia są bardzo ważne, są trzy poglądy sędziów wskazujących, że jednak "coś jest na rzeczy" i środki straciły swoją wartość w przeciągu ostatnich lat" - powiedział Białek.

Po czerwcowym wyroku TSUE w sprawie kredytów hipotecznych prezes oceniał, że banki mając na uwadze chęć uniknięcia przedawnienia roszczeń w sądowych sporach z frankowiczami będą składały kontrpozwy, których elementem, po wyroku TSUE, nie będzie roszczenie o zapłatę za kapitał, tylko - z dużym prawdopodobieństwem - kwestia żądań waloryzacji tych środków.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz