×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Beskidy: Warunki na szlakach są bardzo dobre; możliwe burze

Autor: PAP Opublikowano: 26 sierpnia 2023 09:07

Na beskidzkich szlakach warunki są bardzo dobre, ale w sobotę po południu – zdaniem synoptyków – mogą wystąpić burze. Rano było ciepło. Temperatura w górach przekraczała 20 stopni - podali w sobotę ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

"Warunki na razie są bardzo dobre, ale po południu mogą pojawić się burze. Termometry przy stacjach GOPR wskazywały rano od 20 do 23 stopni. Było na ogół słonecznie. Maksymalne zachmurzenie wynosiło 4/8. Widoczność dobra" - podali ratownicy GOPR ze stacji w Szczyrku.

Na wycieczkę należy się odpowiednio przygotować. Niezbędny jest odpowiedni zapas płynów. Należy je spożywać nie wtedy, gdy chce się nam pić, ale sukcesywnie, po łyku, by nie doszło do odwodnienia. Potrzebne jest nakrycie głowy i należy mieć przy sobie nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest obuwie. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi.

IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia dla powiatów na południu województwa śląskiego. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyły bardzo silne opady deszczu - od 35 mm do 40 mm, i porywy wiatru do 90 km na godzinę. Miejscami może spaść grad. Ostrzeżenie obowiązuje w sobotę od godziny 8 do 20.30. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 procent.

W przypadku nadejścia burzy trzeba zejść z otwartej przestrzeni. Nie wolno chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary. Nie należy też stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.

W Beskidach czynne są koleje linowe.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz