×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Beskidy: Zabezpieczenia przed drapieżnikami trafiają do hodowców

Autor: PAP Data: 23 maja 2023 07:00

Hodowcy z powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego otrzymali wsparcie w ochronie przed dużymi drapieżnikami, głównie wilkami. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Katowic przekazuje im między innymi fladry, elektryzatory i urządzenia do odstraszania.

"Pracownicy Dyrekcji z Katowic już po raz drugi przekazali hodowcom z południowej części województwa śląskiego zestawy do ochrony zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami, głównie wilkami. Rozdysponowywane są elektryzatory wraz z elementami ogrodzeń, fladry i urządzenia do odstraszania" - powiedziała w poniedziałek rzecznik regionalnej dyrekcji Natalia Zapała.

Zdaniem Przemysława Skrzypca, regionalnego konserwatora przyrody i wiceszefa dyrekcji katowickiej, hodowcy zwierząt z gospodarstw położonych na terenach, gdzie występują duże ssaki drapieżne, jak wilk, ryś, czy niedźwiedź brunatny, mogą liczyć na wsparcie, które jest możliwe dzięki pieniądzom pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na projekt "Ochrona dużych drapieżników: niedźwiedzia brunatnego, wilka i rysia w południowej części województwa śląskiego" RDOŚ w latach 2021-2023 otrzymał 225 tys. zł.

"Celem projektu jest poprawa stanu ochrony populacji dużych drapieżników na południu Polski poprzez ograniczenie występowania sytuacji konfliktowych między zwierzętami a człowiekiem i przeciwdziałanie ewentualnym szkodom wyrządzonym przez drapieżniki" - oznajmiła Natalia Zapała.

Jak podkreśliła, liczba szkód spowodowanych przez drapieżniki w ostatnich latach znacznie zmalała. "Spadek związany jest przede wszystkim z rosnącą świadomością hodowców w zakresie sposobów ochrony swoich stad" - wyjaśniła rzecznik.

W województwie śląskim zadanie jest realizowane jest w powiecie bielskim - w Porąbce, Czernichowie, Wilkowicach, Buczkowicach, Szczyrk i Jaworzu, w okolicach Cieszyna - w Istebnej, Wiśle, Ustroniu, Goleszowie i Brennej, a na Żywiecczyźnie w gminach - Jeleśnia, Koszarawa, Świnna, Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka, Milówka, Rajcza, Ujsoły, Łodygowice, Lipowa, Ślemień, Gilowice i Łękawica.

"Na obszarze przedsięwzięcia znajdują się tereny chronione w ramach obszarów Natura 2000, a także Park Krajobrazowy Beskidu Małego, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i Żywiecki Park Krajobrazowy" - zaznaczyła Natalia Zapała.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz