×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

BIEC: niewielkie zmiany na rynku pracy

Autor: PAP Data: 28 lipca 2023 09:00

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, zmalał w lipcu o 0,2 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,2 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Jak podkreśliło, sugeruje to niewielkie zmiany na rynku pracy.

Wskaźnik Rynku Pracy zmalał w lipcu o 0,2 pkt, z 67,6 do 67,4 pkt - poinformowało BIEC. Miesiąc wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,2 pkt. Jak zaznaczyli analitycy BIEC, wcześniej odnotowane trzy miesiące wzrostu wartości wskaźnika były raczej zapowiedzią zmian o charakterze sezonowym.

Analitycy przypomnieli, że stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, spadła w ujęciu miesięcznym o 0,1 pkt proc. i wyniosła w czerwcu 5 proc.

BIEC podało, że obecnie cztery składowe wskaźnika WRP działają w kierunku jego spadku, natomiast trzy zapowiadają wzrost wartości wskaźnika.

Zdaniem analityków wnioski z badania koniunktury GUS nie napawają optymizmem. "W zeszłym miesiącu mieliśmy do czynienia z pogorszeniem prognoz dotyczących przyszłych zmian wielkości zatrudnienia, przy jednoczesnej niewielkiej poprawie ogólnej oceny koniunktury przedsiębiorstw przemysłowych. W obu przypadkach saldo pytania przyjęło jednak wartości negatywne" - stwierdzili analitycy.

Dodali, że w obecnym miesiącu saldo ogólnej oceny koniunktury przedsiębiorstw przemysłowych się pogorszyło, a saldo pytania dotyczącego prognoz zmian wielkości zatrudnienia nieznacznie się poprawiło.

Według ekspertów utrzymujące się od pewnego czasu oceny negatywne nie zapowiadają wzrostu popytu na pracę i poprawy szans zatrudnieniowych osób szukających pracy.

Analitycy wskazali, że zmienną, która przez poprzednie trzy miesiące dość istotnie oddziaływała w kierunku wzrostu wartości wskaźnika, była liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy. "W czerwcu br. w porównaniu do maja zarejestrowano o 22 proc. więcej ofert pracy. Z pewnością istotnym czynnikiem był sezonowy wzrost popytu na pracę w branżach turystycznej, usługowej i przetwórstwa spożywczego. Tegoroczny napływ ofert pracy był również o ponad 6 proc. większy niż w czerwcu ubiegłego roku" - zauważyli. Dodali, że nie wzrosła w podobnym stopniu liczba ofert pracy w internetowych portalach, co - w ich ocenie - może świadczyć o wzroście popytu na prace proste, sezonowe i niewymagające specjalnych kwalifikacji.

BIEC przekazało, że w przypadku podstawowych strumieni dotyczących osób bezrobotnych (rejestracje oraz wyrejestrowania z tytułu podjęcia zatrudnienia) nie odnotowano większych zmian w ujęciu miesięcznym - napływ do bezrobocia wzrósł o 5 proc., a liczba wyrejestrowań z tytułu podjęcia zatrudnienia wzrosła o 4 proc. w ujęciu miesięcznym. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy wzrosła o 1 proc., a całkowita kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych wzrosła o niespełna 3 proc. w ujęciu miesięcznym.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz