×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Bielsko-Biała: Ruszył remont jednej z reprezentacyjnych kamienic w centrum

Autor: PAP Data: 03 sierpnia 2023 12:47

Rozpoczął się remont zabytkowej kamienicy z początku XX w., stojącej przy ul. 3 Maja 5, głównej ulicy Bielska-Białej – zakomunikował Jacek Kachel z wydziału prasowego bielskiego magistratu. Obiekt przejdzie metamorfozę.

"Budynek stanowi przykład reprezentacyjnej wielkomiejskiej kamienicy. To tak zwana kamienica Fischera zbudowana w 1901 r. według projektu bielskiego architekta Karola Korna w stylistyce historyzmu z elementami secesji" - napisał w komunikacie Jacek Kachel.

Jak dodał, kamienica jest dwupiętrowa, z sutereną i wysokim parterem oraz mansardowym dachem. "Nad narożnym wykuszem w fasadzie znajduje się wysmukły hełm kryty blachą, z kopułką pokrytą łuską i sterczyną. Elewacja posiada bogate zdobienia architektoniczno-sztukatorskie. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków" - zaznaczył.

Na remont miasto przekazało 2,16 mln zł. To 300 tys. zł dotacji oraz 1,86 mln zł w formie wpłat ratalnych dokonywanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Miejska dotacja stanowi 78 proc. nakładów na wykonanie remontu konserwatorskiego.

Kachel poinformował, że remont obejmie przede wszystkim przebudowę i wymianę pokrycia dachu wraz z naprawą elementów konstrukcyjnych. Zaplanowano wymianę zużytych tynków oraz naprawę i odtworzenie detalu architektoniczno-sztukatorskiego elewacji frontowej. Docieplony zostanie stropu pod nieogrzewanym poddaszem.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz