×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Bielsko-Biała: Zabytkowy kościół św. Barbary został otwarty przez nadzór budowlany

Autor: PAP Opublikowano: 29 sierpnia 2023 10:59

Przedstawiciele nadzoru budowlanego po kontroli zgodzili się na udostępnienie kościoła św. Barbary w Bielsku-Białej z końca XVII wieku – podał PAP proboszcz tamtejszej parafii ks. Grzegorz Klaja. Świątynia została zamknięta w połowie sierpnia, gdy w zakrystii wybuchła gaśnica.

"Na podstawie protokołu z kontroli przedstawicieli (…) Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (…) pragnę poinformować, iż kościół św. Barbary ponownie został otwarty. Msze św., nabożeństwa, sakramenty oraz modlitwy będą odbywały się według przyjętego harmonogramu. Nadal pozostaje zamknięte wejście boczne. Wyłączona z publicznego użytku jest między innymi zakrystia" - poinformował ks. Klaja.

Duchowny powiedział we wtorek PAP, że naprawa szkód w zakrystii może zostać wykonana dopiero po uzgodnieniach z konserwatorem. Niezbędne jest wykonanie ekspertyz. "Mam nadzieję, iż boczne wejście otwarte będzie w najbliższym czasie. Natomiast publiczne korzystanie z zakrystii będzie możliwe dopiero po wykonaniu ekspertyzy stanu konstrukcji uszkodzonej ściany oraz naprawach" - oznajmił ks. Klaja.

Proboszcz dodał, że w świątyni "dokonano tymczasowej korekty instrukcji bezpieczeństwa pożarowego" i usunięto gaśnice tego typu, z których jedna wybuchła w zakrystii. "Pozostawione innego typu gaśnice przeciwpożarowe stanowią normatywną liczbę dla kościoła" - zaznaczył.

Do rozerwania gaśnicy, co spowodowało zniszczenia w zakrystii, doszło 15 sierpnia. Przebiła ona strop i zatrzymała się pod dachem świątyni. Uszkodziła rozdzielnię prądu. Na szczęście była wówczas wyłączona. W chwili wybuchu w zakrystii i kościele nikogo nie było. Gaśnica miała homologację. Przegląd przeszła 9 sierpnia 2023 roku.

Po wybuchu gaśnicy świątynia została zamknięta. Msze św. i nabożeństwa celebrowane były przy ołtarzu polowym.

Drewniany kościół w Mikuszowicach Krakowskich, obecnie dzielnicy Bielska-Białej, powstał w 1690 roku. Jest jednym z najcenniejszych zabytków w regionie i jedną z ostatnich drewnianych budowli sakralnych w tej części Beskidów. Zakrystia pochodzi z późniejszego okresu. We wnętrzu znajdują się między innymi pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem z lat 1420-30, XV-wieczny gotycki ołtarz główny, tak zwany tryptyk mikuszowicki, a także malowidła Johanna Mentila z 1723 roku.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz