×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Bittel: współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza jest jednym z priorytetów resortu infrastruktury

Autor: PAP Data: 16 maja 2023 15:25

Współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza jest jednym z priorytetowych obszarów działania ministerstwa infrastruktury. Podejmujemy szereg inicjatyw na rzecz rozbudowy południkowych połączeń transportowych – podkreślił we wtorek wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel uczestniczył we wtorek w Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie. W swoim wystąpieniu online podkreślił, że współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza jest jednym z priorytetowych obszarów działania ministerstwa infrastruktury.

"Jako resort podejmujemy szereg inicjatyw na rzecz rozbudowy południkowych połączeń transportowych, tych drogowych i kolejowych, których deficyt jest tak silnie odczuwany w naszym regionie" - podkreślił Andrzej Bittel, cytowany w komunikacie MI.

Jako przykład wskazał wynegocjowanie na forum Unii Europejskiej projektu włączenia do sieci TEN-T korytarza transportowego Morze Bałtyckie - Czarne - Egejskie, który przebiegając od Finlandii aż na Cypr będzie pokrywać się z kluczowym trójmorskim projektem Via Carpatia oraz opracowywanym kolejowym komponentem Rail Carpatia. Dzięki temu - jak podano - powstanie pomiędzy państwami Inicjatywy Trójmorza zupełnie nowe rozwiązanie komunikacyjne, które będzie stanowić w przyszłości podstawowy filar transportowy regionu.

Wiceminister zwrócił uwagę także na strategiczne znaczenie projektów infrastrukturalnych. "Pełnoskalowa napaść Rosji na Ukrainę i wojna, która za wschodnią granicą Polski trwa już ponad rok, uwydatniła znaczenie rozbudowy infrastruktury transportowej we wschodniej części naszego państwa i unaoczniła jej strategiczne znaczenie" - ocenił Bittel dodając, że resort konsekwentnie podejmuje działania zmierzające do skutecznego zapewnienia potrzeb komunikacyjnych oraz bezpieczeństwa nie tylko w wymiarze krajowym, ale i regionalnym, a także wspólnotowym.

Wiceszef resortu infrastruktury zaznaczył, że podstawowa infrastruktura o znaczeniu strategicznym potrzebuje stabilnego finansowania, które powinno być zapewnione na poziomie międzynarodowym.

III Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się 16-17 maja br. w Centrum Spotkania Kultur i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Podczas wydarzenia podpisana została umowa o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza. Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, w ramach którego odbywają się seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz