×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Borys: w drugiej połowie roku możliwa poprawa sprzedaży detalicznej i konsumpcji

Autor: PAP Data: 19 lipca 2023 13:24

Spadek inflacji, umocnienie złotego czy np. spadek cen energii poprawiają nastroje konsumentów, co sugeruje poprawę sprzedaży detalicznej i konsumpcji w drugiej połowie roku - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, w lipcu 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca.

"Spadek inflacji, silny rynek pracy, umocnienie złotego, spadek cen energii i surowców energetycznych oraz uniknięcie poważnego spadku aktywności gospodarczej wyraźnie poprawiają sytuacje i nastroje konsumentów. Sugeruje to poprawę sprzedaży detalicznej i konsumpcji w 2 poł. roku" - wskazał w środę na Twitterze Paweł Borys.

Według GUS bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -24,9 i był o 3,3 pkt. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

W odniesieniu do lipca 2022 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 16,8 pkt. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 3,9 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -10,9.

W lipcu br. WWUK osiągnął wartość o 18,5 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2022 r.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz