×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Bytom: Ratownicy górniczy szkolą młodzież przed wakacjami

Autor: PAP Data: 19 maja 2023 15:01

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, pełniąca wiodącą rolę w polskim systemie ratownictwa górniczego, zainaugurowała w piątek przedwakacyjną akcję adresowaną do uczniów bytomskich szkół średnich. Ratownicy uczą młodzież m.in. zasad pierwszej pomocy i zachowania w sytuacjach kryzysowych.

"Głównym celem akcji +Bezpieczne wakacje z CSRG+ jest przede wszystkim przeszkolenie uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przekazanie informacji związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą i w górach. Do współpracy zaprosiliśmy również bytomski oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego" - poinformował PAP rzecznik CSRG Robert Wnorowski.

W programie zajęć, organizowanych od piątku do 5 czerwca w bytomskiej siedzibie stacji, są m.in. szkolenia z udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów. Swoją wiedzą i doświadczeniami z uczniami dzielą się zawodowi ratownicy górniczy z grupy alpinistycznej CSRG oraz WOPR-owcy. Młodzież ma też okazję zobaczyć flotę wozów bojowych, jaką dysponują ratownicy górniczy.

Jak ocenił rzecznik stacji, umiejętności pozyskane podczas zajęć z udziałem ratowników górniczych mogą przydać się młodzieży w czasie letniego wypoczynku.

"Wakacje to również czas, kiedy dochodzi do wielu przykrych lub wręcz tragicznych zdarzeń, spowodowanych m.in. zlekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą czy w trakcie górskich wędrówek. Niewykluczone, że możemy stać się świadkiem sytuacji, która będzie wymagała od nas interwencji w postaci udzielenia pierwszej pomocy" - powiedział Wnorowski.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu pełni wiodącą rolę w polskim systemie ratownictwa górniczego. Podlegają jej trzy okręgowe stacje ratownictwa: Jaworzno, Wodzisław Śląski i Bytom. Pełnią tam dyżury zastępy ratowników górniczych, którzy na co dzień są pracownikami poszczególnych kopalń.

CSRG i trzy okręgowe stacje, a także pogotowia specjalistyczne, zabezpieczają w zakresie ratownictwa górniczego wszystkie polskie kopalnie węgla kamiennego, kopalnie soli, kopalnię doświadczalną Barbara, wszystkie oddziały Spółki Restrukturyzacji Kopalń, kopalnie zabytkowe: Guido w Zabrzu i dawną kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, a także wiele innych przedsiębiorstw górniczych. W kopalniach działają zakładowe stacje ratownictwa górniczego, a w drużynach ratowniczych służbę pełni prawie 4,5 tys. ratowników.

Co roku ratownicy z CSRG uczestniczą w akcjach ratowniczych oraz planowanych pracach prowadzonych na zasadach takich akcji. Wielokrotnie w ciągu roku interweniują też specjalistyczne pogotowia ratownicze. Podczas kursów organizowanych przez CSRG rocznie szkoli się kilka tysięcy osób - zarówno przedstawicieli kadry kierowniczej i dozoru kopalń, jak i członków drużyn ratowniczych. W komorach ćwiczeń okręgowych stacji ratownictwa przeprowadzane są ćwiczenia kopalnianych zastępów ratowniczych.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz