×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Chiny: Rząd przestał publikować wskaźniki bezrobocia młodzieży, kiedy przekroczyło ono 20 procent

Autor: PAP Opublikowano: 15 sierpnia 2023 22:00

Chiny przestały publikować dane dotyczące bezrobocia wśród młodzieży po tym, gdy po raz pierwszy przekroczyło ono 20 proc. - poinformowała we wtorek brytyjska gazeta "Financial Times".

Bezrobocie wśród młodzieży osiągnęło w czerwcu 21,3 proc., ale nie uwzględniono tej kategorii we wtorkowej publikacji szerszych danych za lipiec - zauważa "FT". Z opublikowanych statystyk gospodarczych wynika, że zarówno sprzedaż detaliczna jak produkcja przemysłowa, które w zamierzeniach Pekinu miały napędzać ożywienie gospodarcze kraju, spowolniły.

Eksperci uważają, że zrezygnowanie z publikacji danych o bezrobociu, podobnie jak fakt, że Ludowy Bank Chin nieoczekiwanie obniżył znacząco stopę referencyjną, wskazują na problemy drugiej największej gospodarki świata. Pekin zmaga się m.in. z brakiem płynności sektora budowalnego, spadkiem eksportu oraz słabszą konsumpcją wewnętrzną.

Robert Carnell, szef działu badań Azji i Pacyfiku w ING, komentując decyzję o braku publikacji danych na temat bezrobocia wśród młodych stwierdził, że "jeśli nie ma ich w raporcie, to muszą być złe" - powiedział.

W zeszłym roku Pekin opóźnił publikację danych o produkcie krajowym brutto za trzeci kwartał, które miały zostać opublikowane podczas 20. konferencji Komunistycznej Partii Chin. Dane o rynku pracy musiały "zostać zoptymalizowane", tłumaczył wówczas Fu Linghui, rzecznik Narodowego Biura Statystycznego.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz