×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

CPK: kolej dużych prędkości w Poznaniu oznacza więcej pasażerów

Autor: PAP Data: 07 sierpnia 2023 06:45

Wprowadzenie linii kolei dużych prędkości (KDP) do Poznania wygeneruje dodatkowe potoki pasażerskie, które mogą mieć wpływ na efektywność układu torowego – podkreślił rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk. Według mediów nowe tory miałyby powstać w miejscu nieczynnego budynku dworca Poznań Główny.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami PKP nieczynny od dekady budynek dworca miał być przebudowany i ponownie obsługiwać pasażerów.

Informację o planach rozbiórki nieczynnego budynku dworca podała w tym tygodniu poznańska telewizja WTK. Pytany o te doniesienia rzecznik PKP S.A. Michał Stilger poinformował PAP, że spółka jest "na wstępnym etapie rozpatrywania wniosku PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w sprawie aportu nieruchomości kolejowych (działek) pod kątem przyszłej przebudowy układu torowego stacji Poznań Główny".

Według ustaleń telewizji WTK stary dworzec w Poznaniu miałby zostać wyburzony, a w jego miejscu powstaną nowe tory m.in. dla kolei dużych prędkości w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk przekazał PAP, że w maju spółka przedstawiła wariant inwestorski dla 155-kilometrowego odcinka KDP między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem.

"Wprowadzenie linii KDP do Poznańskiego Węzła Kolejowego w oczywisty sposób wygeneruje dodatkowe potoki pasażerskie, które mogą mieć wpływ na efektywność układu torowego w jego obrębie" - podkreślił.

Przedstawiciel CPK zastrzegł przy tym, że realizowane przez spółkę zadania nie obejmują swoim zakresem modernizacji ani przebudowy dworca Poznań Główny. CPK nie ma wpływu na decyzje ws. obiektów dworcowych w Poznaniu - zaznaczył.

"Obecnie dla linii Sieradz - Poznań wybieramy projektanta, który opracuje m.in. koncepcję programowo-przestrzenną, raport oddziaływania na środowisko do złożenia wniosku o decyzję środowiskową i projekt budowlany. Jak wynika z harmonogramu, uruchomienie odcinka Sieradz - Poznań nastąpi już po otwarciu pierwszego etapu lotniska CPK i po uruchomieniu linii KDP Warszawa - Łódź" - poinformował Majszyk.

Dzięki inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem ma potrwać ok. 2 godz. Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania do Kalisza (do ok. 35 min) i do Łodzi (do ok. 1 godz. 10 min.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min.

Stary budynek dworca kolejowego Poznań Główny zamknięto w 2013 roku. Jego funkcję przejął otwarty rok wcześniej obiekt, w którym mieści się m.in. galeria handlowa. Nowy dworzec od początku był krytykowany przez pasażerów, mieszkańców i społeczników m.in. za brak funkcjonalności.

W lutym 2020 r. władze Poznania i zarząd PKP podpisały list intencyjny ws. przebudowy starego budynku dworca i przywrócenia mu funkcji obsługi pasażerów. Według ówczesnych zapowiedzi, tego samego roku miała zostać wybrana pracownia odpowiedzialna za projekt inwestycji. Przebudowa miała zostać zrealizowana do końca 2023 r.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz