×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Credit Agricole: słabnąca aktywność w przetwórstwie przemysłowym odbija się na silnym spadku cen

Autor: PAP Opublikowano: 01 września 2023 11:53

Słabnąca aktywność w przetwórstwie znajduje także odzwierciedlenie w utrzymującym się silnym spadku zarówno cen dóbr pośrednich jak i dóbr finalnych – ocenił ekonomista Credit Agricole Jakub Olipra w komentarzu do danych o wskaźniku PMI.

W piątek opublikowany został wskaźnik PMI, którego wartość spadła w sierpniu z 43,5 do 43,1 pkt. Jak stwierdził ekonomista Credit Agricole Jakub Olipra w komentarzu do danych o PMI, ten indeks od 16 miesięcy pozostaje poniżej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost od spadku aktywności a na dodatek tempo spadku aktywności było w sierpniu najsilniejsze od października 2022 r. Wyliczył, że w kierunku zmniejszenia indeksu oddziaływały niższe wkłady 4 z 5 jego składowych: (dla bieżącej produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia oraz czasu dostaw).

"W danych na szczególną uwagę zasługuje dalsze obniżenie składowej dla nowych zamówień, których spadek osiągnął najwyższe tempo od października 2022 r. Warto zauważyć, że w tym samym czasie indeks dla nowych zamówień eksportowych zwiększył się, choć nadal pozostaje wyraźnie poniżej granicy 50 pkt. Sugeruje to, że przyczyną przyspieszenia spadku nowych zamówień ogółem było dalsze osłabienie popytu wewnętrznego. Jednocześnie, uwzględniając odnotowane w sierpniu silne pogorszenie koniunktury w strefie euro, nie uważamy, aby wzrost indeksu dla nowych zamówień eksportowych wskazywał na poprawę perspektyw popytu zagranicznego" - ocenił Jakub Olipra w swoim komentarzu.

Dodał, że w warunkach obniżającego się strumienia nowych zamówień obserwowany jest pogłębiający się spadek bieżącej produkcji, która w sierpniu obniżyła się w najwyższym tempie od listopada 2022 r. Firmy starają się kompensować niższe zamówienia realizacją zaległości produkcyjnych, które w sierpniu obniżyły się już 15 miesiąc z rzędu. W warunkach słabnącego popytu zwiększyły one również w sierpniu tempo ograniczania zakupów dóbr pośrednich oraz zapasów dóbr finalnych.

"Słabnąca aktywność w przetwórstwie znajduje także odzwierciedlenie w utrzymującym się silnym spadku zarówno cen dóbr pośrednich jak i dóbr finalnych, przy czym jego tempo nieznacznie obniżyło się w sierpniu. Jest to spójne z naszym scenariuszem zakładającym stopniowe osłabienie presji inflacyjnej w Polsce w kolejnych miesiącach" - wskazał ekonomista CA.

W jego opinii na uwagę zasługuje również dalszy spadek indeksu dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy, który choć pozostaje nadal powyżej granicy 50 pkt., to ukształtował się w sierpniu na najniższym poziomie od grudnia 2022 r.

"Pogarszające się oczekiwania firm znajdują odzwierciedlenie w przyspieszeniu procesów restrukturyzacyjnych. Wsparcie dla takiej oceny stanowi dalszy spadek składowej PMI dla zatrudnienia w przetwórstwie, którego tempo w sierpniu było najwyższe od listopada 2022 r." - stwierdził Jakub Olipra.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz