×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Credit Agricole: w kolejnych miesiącach dalszy spadek dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych

Autor: PAP Data: 14 lipca 2023 12:37

Kolejne miesiące przyniosą dalszy spadek dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych i w IV kwartale br. jej roczna dynamika obniży się do jednocyfrowego poziomu - uważają analitycy Credit Agricole odnosząc się najnowszych danych GUS.

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrosły rdr o 11,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się. Odczyt był zgodny z szacunkiem flash.

Zdaniem analityków Credit Agricole "spadek inflacji miał szeroki zakres i został odnotowany we wszystkich głównych kategoriach koszyka inflacyjnego".

"Najważniejszym źródłem obniżenia inflacji był silny spadek dynamiki cen w kategorii paliwa (-18 proc. r/r w czerwcu wobec -9,5 proc. w maju), czego źródłem są obniżające się światowe ceny ropy naftowej, obserwowane w ostatnich miesiącach umocnienie złotego względem dolara, a także efekty wysokiej bazy sprzed roku (ceny paliw w czerwcu 2022 r. zwiększyły się o 9,4 proc. m/m)" - wskazali. Dodali, że do zmniejszania inflacji przyczyniła się także niższa dynamika cen nośników energii (18 proc. r/r w czerwcu wobec 20,4 proc. w maju), co wynikało przede wszystkim ze spadku cen opału, które obniżyły się w czerwcu w ujęciu rocznym po raz pierwszy od maja 2020 r.

"Do spadku inflacji przyczyniło się również niższe tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych (17,8 proc. r/r w czerwcu wobec 18,9 proc. w maju). Źródłem wolniejszego wzrostu cen żywności były niższe dynamiki cen m.in. w kategoriach +oleje i tłuszcze+ (przede wszystkim za sprawą taniejących olejów roślinnych z uwagi na niższe ceny roślin oleistych), +mleko, sery i jaja+ (efekt spadających cen na światowym rynku mleka), +pieczywo i produkty zbożowe+ (skutek obniżających się cen zbóż)" - podali.

Jak zaznaczyli analitycy Credit Agricole, czerwiec był pierwszym miesiącem od lutego 2021 r., czyli momentu obniżenia VAT na żywność, kiedy w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" odnotowano spadek cen w ujęciu miesięcznym.

"Uważamy, że kolejne miesiące przyniosą dalszy spadek dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych i w IV kw. br. jej roczna dynamika obniży się do jednocyfrowego poziomu" - wskazali analitycy.

Zaznaczyli, że w kierunku obniżenia inflacji w czerwcu oddziaływała również niższa inflacja bazowa, która - zgodnie z ich szacunkami - zmalała w czerwcu do 11,2 proc. r/r wobec 11,5 proc. w maju.

Dodali, że spadek inflacji bazowej wynikał z niższej dynamiki cen w większości jej kategorii: "rekreacja i kultura", "restauracje i hotele", "inne wydatki na towary i usługi", "łączność", "zdrowie", "napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe" oraz "transport (po wyłączeniu nośników energii)".

"Mimo spadku inflacji bazowej liczonej w ujęciu rocznym, na uwagę zasługuje utrzymujący się jej wzrost w ujęciu miesięcznym, który szacujemy na 0,3 proc. m/m. Pozostaje on relatywnie wysoki na tle wzorca sezonowego, co wskazuje, że w polskiej gospodarce nadal utrzymuje się silna presja inflacyjna" - wskazali ekonomiści.

Ich zdaniem w kolejnych miesiącach inflacja CPI w Polsce pozostanie w trendzie spadkowym i we wrześniu obniży się do jednocyfrowego poziomu.

"W świetle ostatnich wypowiedzi prezesa A. Glapińskiego uważamy, że skłoni do RPP do obniżenia stóp procentowych na posiedzeniach w październiku (o 25pb) i listopadzie (o 25pb)" - wskazali.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz