×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Człowiek pływający z rekinami dla rozrywki zaburza zachowanie tych zwierząt

Autor: PAP Opublikowano: 07 września 2023 17:01

Ludzie, którzy w ramach rozrywki turystycznej pływają z rekinami wielorybimi, mają negatywny wpływ na zachowanie tych zwierząt – ustalili naukowcy z Meksyku i Wielkiej Brytanii. Wyniki badania zostały opublikowane na łamach „Scientific Reports”.

Naukowcy przeanalizowali 39 filmów, na których w zatoce La Paz w Meksyku rekiny wielorybie pływały w obecności człowieka oraz bez. Doszli do wniosku, że pod wpływem obecności człowieka zachowanie zwierząt zmienia sią. W pewnym momencie zaczynają się one zachowywać, jakby uciekały przed drapieżnikami.

Zdaniem naukowców konsekwencją takiego zachowania jest zbytnia utrata energii, a co za tym idzie - zwierzęta nie mają wystarczająco dużo siły, żeby zdobywać pokarm. Dodatkowo, stres związany z przebywaniem w towarzystwie człowieka może negatywnie wpływać na sukces reprodukcyjny.

Badacze sugerują, by firmy, które w celach zarobkowych zajmują się organizowaniem pływania turystów z rekinami, oceniały zachowanie poszczególnych zwierząt przed wpuszczeniem do wody człowieka. Należy też - ich zdaniem - zwiększyć dopuszczalną odległość miedzy człowiekiem a rekinem.

Autorzy artykułu w "Scientific Reports" sugerują również, że należy przeprowadzić dalsze badania, aby sprawdzić, jaki wpływ na zachowania rekinów ma cała branża turystyczna. Pływanie w obecności zwierząt staje się bowiem coraz bardziej popularne.

Więcej informacji w artykule źródłowym: https://www.nature.com/articles/s41598-023-39560-1

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz