×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Dolnośląskie: Oddano do użytku suchy zbiornik przeciwpowodziowy Boboszów na Nysie Kłodzkiej

Autor: PAP Opublikowano: 15 września 2023 13:37

W piątek oddano do użytku suchy zbiornik przeciwpowodziowy Boboszów na Nysie Kłodzkiej. Inwestycja Wód Polskich została zrealizowana w latach 2018-2023 za kwotę blisko 238 mln zł.

Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbiorników budowanych na Ziemi Kłodzkiej dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców tego regionu, który jest szczególnie narażony na powodzie. Pozostałe znajdują się w Roztokach, Krosnowicach i Szalejowie Górnym.

Zadaniem zbiorników jest redukcja zagrożenia powodziowego w dolinach rzek, na których są one zlokalizowane, oraz pośrednio również na rzece Nysa Kłodzka i tym samym w całej Kotlinie Kłodzkiej. Łączna pojemność retencyjna wszystkich czterech polderów wynosi ponad 16 mln m sześc. Budowa wszystkich obiektów ma się zakończyć do końca 2023 roku.

Zbiornik Boboszów jest drugim oddawanym do użytku obiektem. Pierwszym był oddany w 2021 roku zbiornik Roztoki na potoku Goworówka, stanowiącym dopływ Nysy Kłodzkiej. Pojemność zbiornika Boboszów na Nysie Kłodzkiej wynosi 1,4 mln m sześc., a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 21 ha. Obiekt bezpośrednio ma chronić 1200 mieszkańców okolicznych miejscowości. Wraz z pozostałymi trzema polderami, ma tworzyć system zbiorników, służący zarządzaniu przepływem wód wezbraniowych.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że budowa zbiornika Boboszów została zrealizowana zgodnie z wymogami środowiskowymi i technicznymi. Ponad 85 proc. czaszy zbiornika jest pozostawiona w stanie naturalnym.

"Konstrukcja obiektu umożliwia migrację ryb, stworzone zostały granitowe komory dla nietoperzy. Kompensacje przyrodnicze obejmowały m.in. nasadzenia ponad 7,5 tys. drzew iglastych i liściastych, blisko 6,6 tys. krzewów, w tym odnowę siedlisk przyrodniczych łęgowych oraz lasów klonowo-lipowych na zboczach. Zawieszono 260 sztuk budek lęgowych dla ptaków różnego typu, 42 sztuk skrzynek dla nietoperzy oraz platformę lęgową dla bociana czarnego" - podano.

Jak wskazano, drugim etapem ochrony przeciwpowodziowej Ziemi Kłodzkiej jest realizowany obecnie program tak zwanej ochrony biernej, który zakłada modernizację istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej w największych miejscowościach regionu. Etap ten polega na likwidacji "wąskich gardeł" na Nysie Kłodzkiej i jej dopływach dla umożliwienia bezpieczniejszego przejścia fali wezbraniowej i uniknięcia zagrożenia podtopieniami.

W ramach inwestycji od września tego roku realizowane będą prace remontowo-odtworzeniowe na wybranych odcinkach Nysy Kłodzkiej oraz Białej Lądeckiej i Morawy. Inwestycje obejmują najbardziej zurbanizowane miejscowości Ziemi Kłodzkiej: Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Kłodzko, Bystrzycę Kłodzką, Długopole-Zdrój oraz Międzylesie.

"Równocześnie finalizowane jest postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych na rzece Bystrzycy Dusznickiej w Polanicy-Zdroju oraz na rzece Kamienny Potok w Szczytnej. Po uzyskaniu potwierdzenia finansowania, w najbliższych tygodniach planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą również na podjęcie działań w tych lokalizacjach" - podał RZGW Wrocław.

Łącznie na Ziemi Kłodzkiej Wody Polskie realizują obecnie inwestycje o wartości 1,2 mld zł.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz