×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Dolnośląskie: PKP PLK przekażą samorządowi województwa dwie linie kolejowe

Autor: PAP Data: 06 września 2023 15:58

PKP PLK porozumiały się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w sprawie przekazania niewykorzystywanych obecnie linii kolejowych – podała spółka w środę. Samorząd będzie zarządzać dwoma odcinkami tras: Jelenia Góra – Lwówek Śląski oraz Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie.

Radosław Śledziński z zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe poinformował w środę PAP, że porozumienie między PKP PLK a samorządem województwa dolnośląskiego zakłada przekazanie dwóch odcinków linii kolejowych: Jelenia Góra - Lwówek Śląski (linia kolejowa nr 283) oraz Kłodzko Nowe - Stronie Śląskie (linia kolejowa nr 322). Spółka przekaże oba odcinki samorządowi, za zgodą Ministerstwa Infrastruktury, nieodpłatnie na okres 30 lat.

"Dobra współpraca z władzami województwa dolnośląskiego przekłada się na realizację ważnych projektów, które wpisują się w realizowaną, m.in. w ramach programu Kolej Plus, walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Na Dolnym Śląsku ta współpraca zaowocowała już przywróceniem połączeń. Po niezbędnych pracach możliwe będą także ponowne przejazdy pociągów między Jelenią Górą w Lwówkiem Śląskim oraz na odcinku Kłodzko Nowe - Stronie Śląskie" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel zwrócił uwagę, że ważnym elementem rozwoju kolei jest m.in. odpowiednie zarządzanie liniami, które, z różnych względów, od lat nie są wykorzystywane. "Dzięki efektywnej współpracy z samorządami możliwe jest lepsze wykorzystanie infrastruktury nieobjętej w najbliższych latach przez spółkę planami inwestycyjnymi. Przekazanie takich odcinków w zarząd samorządów umożliwi mieszkańcom lepszy dostęp do kolei" - ocenił.

W komunikacie podano, że Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (DSDiK) będzie zarządzać ponad 30-kilometrowym odcinkiem między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim, na którym ruch pasażerski nie był prowadzony od 2016 r., a także blisko 15-kilometrowym szlakiem Kłodzko Nowe - Stronie Śląskie, który nie był obsługiwany przez pociągi pasażerskie od 2004 r. Pozostały odcinek linii, liczący ok. 12 km, pozostaje w zarządzie PKP PLK i jest wykorzystywany w ruchu towarowym przez pociągi obsługujące kopalnię kruszywa.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz