×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Dolnośląskie: Zaawansowanie zbiorów zbóż w regionie znacznie niższe niż rok temu

Autor: PAP Opublikowano: 12 sierpnia 2023 08:00

Zaawansowanie zbiorów zbóż w województwie dolnośląskim jest znacznie niższe niż rok temu o tej samej porze i wynosi około 45 proc. obsianej powierzchni. W porównaniu do ubiegłego roku, żniwa opóźniły się o ok. dwa tygodnie.

Według danych Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (DODR) we Wrocławiu, zbiory na terenie województwa są opóźnione w stosunku do ubiegłego roku o około dwa tygodnie. "Długotrwałe deszcze powodują opóźnienia w zbiorach. Zboża pozostałe na polach po opadach na niektórych plantacjach wyległy i zaczynają czernieć. Rolnicy obawiają się porastania ziarna i chorób grzybowych" - przekazała PAP Sylwia Kędzierska z DODR.

Podkreśliła, że zaawansowanie zbiorów zbóż wynosi obecnie ok. 45 proc. powierzchni, podczas gdy rok temu o tej porze zebrano prawie 90 proc. areału zbóż. Rzepak jest już skoszony w 78 proc. - w zeszłym roku było to 97 proc.

DODR szacuje, że wysokość plonów będzie nieco wyższa niż w 2022 roku. "Średnie plony zbóż szacujemy na poziomie 59,73 dt/ha, w zeszłym roku było to 56,71 dt/ha. Z kolei średni plon rzepaku to obecnie 34,08 dt/ha, podczas gdy rok temu było to 31,18 dt/ha" - wskazała Kędzierska.

Największe zaawansowanie prac żniwnych tradycyjnie obserwowane jest na terenie makroregionu wrocławskiego. W tym rejonie zebrano już około 58 proc. zbóż i 99 proc. rzepaku. Niższy postęp prac przy zbiorach jest natomiast w rejonach podgórskich. Rolnicy w makroregionie wałbrzyskim zebrali dopiero 28,19 proc. zbóż i 68 proc. rzepaku.

Z informacji zebranych przez DODR wynika, że ceny skupu produktów rolnych są znacznie niższe niż rok temu. Notowany jest spadek cen o 50 proc. "Rzepak jest skupowany po cenie niższej średnio o 55 proc., a ceny zbóż są mniejsze o około 52 proc." - podano.

Cena maksymalna jaką podmioty skupujące oferują za rzepak to 1915 zł/t. W ubiegłym roku było to 3150 zł/t. Cena minimalna to 1640 zł/t, a najczęściej oferowana to 1840 zł/t, podczas gdy rok wcześniej było to 2900 zł/t.

W przypadku zbóż cena najczęściej oferowana za jęczmień paszowy to 570-700 zł/t. Rolnicy najczęściej otrzymują 650 zł/t, a w ubiegłym roku było to 1150 zł/t.

Ceny za pszenicę konsumpcyjną wahają się od 750-900 zł/t. Najczęściej oferowana cena skupu to 850 zł/tonę, w tym samym okresie ubiegłego roku było to 1480 zł/t.

Pszenżyto osiąga najczęściej cenę 760 zł/t - rok temu było to 1300 zł/t. Cena najczęściej oferowana za żyto wynosi natomiast 600 zł/t - to 550 zł/t mniej niż rok temu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz