×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Dziadzio: wydatki w ramach polityki surowcowej Polski to 113 mln zł na 2023 r. i 136,7 mln zł na 2024 r.

Autor: PAP Data: 17 maja 2023 11:20

Na działania w ramach polityki surowcowej Polski zostało przeznaczonych113 mln zł na 2023 r. i 136,7 mln zł na 2024 r. - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Piotr Dziadzio. Dodał, że Polska ma podpisane memoranda na poszukiwania surowców m.in. z Mongolią i Kazachstanem.

W środę podczas konferencji "Rola polityki surowcowej państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski" w Warszawie Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Piotr Dziadzio poinformował, że budżet na 2023 r. przeznaczony na realizację zadań w ramach polityki surowcowej Polski to 113 mln zł. Dziadzio dodał, że chodzi o wykonanie 83 zadań bieżących i kontynuowanie już prowadzonych.

"Na 2024 r. mamy bardziej ambitny plan - 136,7 mln zł i 100 zadań" - powiedział Dziadzio.

Wiceminister podkreślił, że polityka surowcowa Polski biorąc pod uwagę pespektywy transformacji energetycznej będzie musiała być aktualizowana. "W zależności od wyboru ścieżki transformacji kraju będziemy przygotowywali listę strategicznych i krytycznych surowców dla naszego kraju" - dodał.

Zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o współpracę międzynarodową, jeśli chodzi o pozyskanie surowców strategicznych dla polskiej gospodarki, to jesteśmy "na początku ścieżki rozwoju"

"Możemy pochwalić się memorandum z Mongolią. Podpisana umowa, w ramach której ze stroną mongolską będziemy poszukiwać złóż surowców strategicznych, krytycznych" wolframu, molibdenu na terenie Mongolii - poinformował Dziadzio.

Wymienił także podpisane memoranda, z Uzbekistanem, Ukrainą, Kazachstanem. "Planujemy wizytę w Argentynie. Planujemy aktywność w Wietnamie i Indonezji" - podał Piotr Dziadzio.

"Realizujemy Program PRoGeo i będziemy go realizować. Zrealizowaliśmy pierwszy rejs badawczy. Organ audytujący bardzo pozytywnie ocenił poziom badań i akwizycje danych zebranych podczas tego rejsu" - wskazał Dziadzio.

Rejs badawczy w ramach Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów (PRoGeO) odbył się w sierpniu i we wrześniu 2022 r.; dotyczył głównie zdalnych pomiarów dna.

Wieloletni +Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów+ (PRoGeO) obejmuje rozpoznanie wybranych stref dna oceanicznego wód międzynarodowych w okresie 2017-2033 i ma na celu zabezpieczenie dostępu do złóż kluczowych surowców mineralnych w przyszłości.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz