×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

e-petrol.pl: obniżki na stacjach paliw blokuje osłabienie złotego względem dolara

Autor: PAP Opublikowano: 18 sierpnia 2023 13:25

Ostatnie spadki notowań ropy naftowej na świecie na razie nie przełożą się na tańsze paliwa w Polsce - stwierdzili w piątkowej analizie eksperci portalu e-petrol.pl. Ich zdaniem obniżki na stacjach skutecznie blokuje polska waluta, która osłabia się w relacji do dolara.

Z analiz e-petrol.pl wynika, że na rynku hurtowym w najbliższych dniach można spodziewać się niewielkich podwyżek. Eksperci portalu prognozują, że skutkiem zmian cen paliw u polskich producentów będą także "minimalne korekty cen w górę" na stacjach w przypadku podstawowych gatunków paliw.

"W ostatniej dekadzie wakacji za litr popularnej benzyny 95 będzie się płacić (bez rabatów) 6,62-6,74 zł i 6,42-6,54 zł za identyczną ilość diesla. Największą pewność co do poziomu cen, jakie zobaczą na pylonach, mają kierowcy samochodów na gaz - w najbliższych dniach cena LPG może w zależności od typu stacji wynosić 2,74-2,81 zł za litr" - poinformowali w piątek.

Autorzy opracowania zastrzegli, że notowane w mijającym tygodniu, pierwsze od dłuższego czasu spadki cen ropy na rynku światowym na razie nie przełożą się na niższe ceny paliw w Polsce. "Obniżki na stacjach skutecznie blokuje polska waluta, która osłabia się w relacji do dolara amerykańskiego" - wskazali analitycy.

Jak zauważyli, w ciągu tygodnia od 11 sierpnia benzyny w handlu hurtowym podrożały o 88-54 zł na 1000 litrów, a olej napędowy "korekcyjnie potaniał" o ok. 20 zł. Zaznaczyli, że na stacjach paliw operatorzy nie wprowadzili "większych zmian".

"W środę 16 sierpnia, w sprzedaży detalicznej zanotowaliśmy zmiany, będące konsekwencją ostatnich wzrostów w hurcie - benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio na stacjach 6,64 zł/l, a olej napędowy 6,45 z/l - oznacza to tygodniowy wzrost cen tych paliw o 1 grosz litrze. Cena autogazu od kilku tygodni utrzymuje się na stabilnym poziomie, a w ostatnich dniach nawet spadła, co prawda tylko o grosz i wynosiła przeciętnie 2,78 zł/l" - zwrócili uwagę analitycy portalu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz