×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Ekspert PZFD: wzrost liczby rozpoczętych mieszkań może być reakcją na wejście w życie programu Bezpieczny Kredyt 2 proc

Autor: PAP Data: 22 sierpnia 2023 13:43

Wzrost liczby rozpoczętych mieszkań może świadczyć o reakcji budowniczych mieszkań na wejście w życie programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. i ogólnej poprawie rynkowej koniunktury – stwierdził w komentarzu do wtorkowych danych GUS ekspert PZFD Patryk Kozierkiewicz.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o budownictwie mieszkaniowym. Wynika z nich, że w okresie styczeń - lipiec 2023 r. rozpoczęto budowę 101,8 tys. mieszkań, tj. o 25,1 proc. mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 57,2 tys. mieszkań (o 28,4 proc. mniej), a inwestorzy indywidualni 42,2 tys. (o 21,8 proc. mniej). Jednocześnie GUS podał , że w samym lipcu deweloperzy tuszyli z budową 9,26 tys. mieszkań, czyli o 10,8 proc. więcej niż w lipcu 2022 r. i o 4,4 proc. więcej niż w czerwcu 2023.

"Taki rezultat jest z jednej strony skutkiem wyjątkowo słabych wyników deweloperów w minione wakacje (niska baza), z drugiej zaś może świadczyć o reakcji budowniczych mieszkań na wejście w życie programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. i ogólnej poprawie rynkowej koniunktury" - ocenił w komentarzy do danych GUS ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich Patryk Kozierkiewicz.

Dodał on, że nawet jeśli podobna dynamika wprowadzeń nowych inwestycji utrzymałaby się do końca roku, deweloperzy wciąż rozpoczęliby budowę około 15 tysięcy mieszkań mniej niż w fatalnym dla branży 2022. Ekspert uznał, że nawet przt bardzo optymistycznym scenariuszu "wyniki budowniczych mogłyby co najwyżej zrównać się z poprzednim rokiem".

"Sytuacja ta jest zgodna z ostatnimi przewidywaniami PZFD, w których wskazaliśmy na prawdopodobieństwo powolnej odbudowy podaży. Za takim scenariuszem przemawiają duże zainteresowanie programem BK2 proc., prognozowane obniżki stóp procentowych, czy notowany spadek inflacji" - stwierdził Patryk Kozierkiewicz w komentarzu. - "Niejasne jest jednak to, jak sytuacja będzie kształtować się w perspektywie przyszłego roku, gdy opadnie hurraoptymizm związany z preferencyjnymi kredytami. Nie wiadomo również, jaki wpływ na rynek mają obecnie osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania poza programem BK2 proc. w obawie przed przyszłym wzrostem cen. Należałoby również zadać pytanie, czy prognozowany spadek stóp procentowych zachęci tych kredytobiorców, którzy nie mogli skorzystać z programu i jakie propozycje w kontekście poprawy warunków mieszkalnictwa przedstawi przyszły rząd?" - dodał ekspert.

GUS podał także, że okresie styczeń - lipiec 2023 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 131,1 tys. mieszkań, tj. o 32,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (85,6 tys., spadek o 35,4 proc. w ujęciu rocznym oraz inwestorzy indywidualni (41,6 tys., spadek o 28,7 proc.). W samym lipcu liczba wydanych pozwoleń na budowę wyniosła ogółem 19,2 tys., z czego 11,97 tys. otrzymali deweloperzy. Według eksperta PZFD, widać tutaj stabilizacje jako że od początku roku miesięczne wyniki w zakresie wydawanych pozwoleń oscylują bowiem w granicach 10-14 tysięcy, "plasując je na podobnym poziomie do tych osiąganych w 2017 i 2018 roku".

"Obserwowane schłodzenie jest przede wszystkim pokłosiem słabej sytuacji rynkowej, którą obserwowaliśmy pod koniec 2021 i przez cały 2022 rok. Z uwagi na osłabiony popyt inwestorzy nie decydowali się wtedy na rozpoczynanie nowych inwestycji. To sprawiło, że posiadają oni nieskonsumowane pozwolenia, co obniżało motywację do pozyskiwania nowych decyzji" - stwierdził Patryk Kozierkiewicz. - "Nadal aktualna pozostaje prognoza PZFD z ostatnich miesięcy, która - w związku ze zwiększonym zainteresowaniem nabywców - zakłada stopniowe odbudowywanie statystyk w zakresie nowych pozwoleń, co zapewne zarysuje się w statystykach w czwartym kwartale br. lub na początku przyszłego roku" - dodał.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz