×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Emilewicz: mam nadzieję, że do końca lipca zakończymy prace nad ustawą o KUKE

Autor: PAP Data: 19 lipca 2023 10:04

Mam nadzieję, że do końca lipca zakończymy prace nad ustawą o KUKE, by Prezydent RP w sierpniu ją podpisał - mówiła w środę wiceszefowa MFiPR Jadwiga Emilewicz. Przepisy zakładają, że Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych będzie mogła ubezpieczać firmy działające na Ukrainie.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej dodała, że KUKE jest gotowe "niemalże następnego dnia po podpisaniu ustawy przez prezydenta oferować ubezpieczenia".

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, tzw. ustawę o KUKE, którą Sejm znowelizował w ubiegłym tygodniu. Teraz ma się nią zająć Senat.

"Mamy nadzieję, że do końca lipca (...) zakończymy prace nad tą ustawą, tak, by prezydent Andrzej Duda jeszcze w sierpniu ją podpisał" - powiedziała Emilewicz podczas środowego briefingu prasowego dotyczącego możliwości wsparcia polskiego biznesu na Ukrainie.

Jej zdaniem ubezpieczenia eksportowe są "produktem, który cieszy się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem, nie tylko w Polsce czy innych krajach UE". "Także wczoraj spotykał się ogromnym zainteresowaniem firm na Ukrainie" - dodała Emilewicz, która wróciła z misji gospodarczej we Lwowie i w Łucku.

Wiceminister zwróciła uwagę, że na tamtejszym rynku działa "sporo firm joint-venture polsko-ukraińskich". "To będzie pierwszy tego typu produkt ubezpieczeniowy dostępny na ukraińskim rynku, Ukrainie objętej ciągle działaniami wojennymi, jaki oferuje jakakolwiek korporacja ubezpieczeniowa kredytów eksportowych działająca na terenie UE" - podkreśliła Emilewicz.

Przypomniała, że "w ślad za takim ubezpieczeniem podmiot gospodarczy może ubiegać się o kredyt i ta akcja kredytowa będzie mogła być uruchomiona".

Zgodnie z ustawą o KUKE rozszerzony ma być katalog ubezpieczeń, które oferuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Więcej podmiotów ma być też uprawnionych do korzystania z ubezpieczeń gwarantowanych.

Nowela zakłada też, że KUKE będzie mogła ubezpieczać firmy działające w Ukrainie. KUKE dotychczas nie mogła ubezpieczać firm, które podejmowały działalność w tym kraju ze względu na analizę ryzyka; przepisy noweli zakładają obniżenie poziom ryzyka z uwagi na ważny interes państwowy. Jednym z elementów ustawy jest możliwość reasekuracji ubezpieczeniowej inwestycji w zakresie transformacji energetycznej, zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce.

Zgodnie z ustawą, KUKE będzie mogła ubezpieczać także zagraniczne firmy pod warunkiem "local contentu", czyli zamówienia części usług lub towarów w polskich firmach.

Znowelizowane przepisy, jak wskazali jej autorzy, stworzą m.in. "możliwość reasekuracji zakładów ubezpieczeń, w przypadku, gdy z uwagi na ponadprzeciętne ryzyko lub brak możliwości uzyskania reasekuracji na rynku komercyjnym rynek ubezpieczeniowy nie będzie w stanie zapewnić ochrony ubezpieczeniowej". Włączenie do ustawy możliwości wsparcia projektów z zakresu transformacji energetycznej realizowanych na terytorium Polski "wynika przede wszystkim z zamiaru aktywizacji działań ukierunkowanych na łagodzenie negatywnych zmian klimatu, jak również jest związane z aktualną sytuacją geopolityczną, w tym koniecznością odcięcia się od dostaw surowców energetycznych z Rosji" - zaznaczono.

W noweli wskazano też na możliwość wdrożenia do oferty KUKE ubezpieczenia zwrotu zaliczki zapłaconej przez ubezpieczającego na poczet dostawy importowej z kraju o ryzyku nierynkowym, "w przypadku, gdy ma on otwarty przez Korporację limit kredytowy w polisie obrotowej na zagranicznych odbiorców swoich produktów lub usług". Zaznaczono, że rozszerzenie oferty KUKE jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby polskich przedsiębiorców m.in. z branży meblarskiej, budowlanej, stalowej, samochodowej czy opakowań.

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, przy czym część zacznie obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

KUKE pełni rolę oficjalnej agencji ubezpieczeń kredytów eksportowych (export credit agency, ECA), jako jedyna w Polsce oferuje ubezpieczenia gwarantowane przez Skarb Państwa, wspierające ekspansję krajowych eksporterów na świecie. KUKE ubezpiecza obecnie transakcje sprzedaży na 120 rynkach - od Kanady po Indonezję i od Meksyku po Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wartość ubezpieczonych transakcji w kraju i w eksporcie wyniosła 536 mld zł.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz