×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Energa: zaawansowanie realizacji projektu CCGT Ostrołęka to już ponad 40 proc.

Autor: PAP Opublikowano: 11 sierpnia 2023 16:31

Energa poinformowała w piątek, że z informacji, jakie otrzymała od generalnych wykonawców, zaawansowanie realizacji projektu elektrowni gazowo-parowej Ostrołęka, to ponad 40 proc. Dodano, że jeszcze w tym roku do elektrowni zostanie dostarczony z Francji największy element - turbina gazowa.

Energa, należąca do Grupy Orlen, poinformowała w piątek, że z informacji, jakie otrzymała od generalnych wykonawców, zaawansowanie realizacji projektu CCGT Ostrołęka (elektrowni gazowo-parowej), to ponad 40 proc. "Zostało to wyliczone na podstawie trzech kluczowych obszarów: prac projektowych, zakupów i dostaw oraz prac budowlanych" - wyjaśniła spółka w komunikacie.

Wskazano, że w Ostrołęce zakończono większość prac ziemnych oraz część robót fundamentowych. "Trwają prace związane z wykonaniem fundamentów głównych obiektów, montaż konstrukcji kotła HRSG oraz te związane z produkcją elementów części technologicznej" - podała Energa, zaznaczając, że poszczególne sprzęty i urządzenia zostaną wyprodukowane nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich i azjatyckich.

Energa dodała również, że równolegle są prowadzone też działania związane z budową przyłącza gazowego do elektrowni. Zakończono przygotowanie terenu do ułożenia rur, trwa etap budowlano-montażowy. "Do połowy lipca ułożono, zespawano i zasypano ok. 1/3 łącznej długości gazociągu, który docelowo ma mieć prawie 28 km" - poinformowano w komunikacie.

"Do powstającej elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce zostały dostarczone pierwsze elementy kluczowych urządzeń do produkcji energii elektrycznej. Dwie części turbiny parowej - wysokoprężna i średnioprężna, które zostały wyprodukowane w elbląskiej fabryce General Electric, zostały dostarczone transportem kołowym na plac budowy 8 sierpnia o świcie" - zaznaczono, dodając, że na transport czekają już następne części elektrowni.

"Na przełom sierpnia i września został zaplanowany transport skraplacza, który zostanie przywieziony z fabryki w Opolu. Jest to ważny element instalacji, połączony bezpośrednio z turbiną parową, w którym para jest schładzana i skraplana. Na początku września odbędzie się także transport kolejnej części niskoprężnej turbiny, która powstała w szwajcarskiej fabryce GE" - poinformowała Energa. Spółka zwróciła uwagę, że "najbardziej spektakularnym" wydarzeniem będzie transport turbiny gazowej. Wyjaśniono, że to największy element turbozespołu, którego sam wirnik ważący ponad 100 ton ma długość ok. 10 m. Spółka wskazała, że została ona zbudowana we francuskim mieście Belfort i zostanie przywieziona do Ostrołęki jeszcze w tym roku.

W Elektrowni Ostrołęka, po zarzuceniu w 2020 r. budowy 1000 MW bloku na węgiel, powstaje blok gazowo-parowy o mocy rzędu 745 MW. Podpisany w czerwcu 2021 r. z wykonawcą - GE aneks do kontraktu na budowę elektrowni Ostrołęka C przewiduje, że blok powstanie za ok. 2,5 mld zł.

Powstająca elektrownia gazowa ma zagwarantowane przychody z rynku mocy w wysokości, co najmniej 4,72 mld zł przez 17 lat, poczynając od 2026 r.

Należąca do Grupy Orlen Grupa Energa podaje, że jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa działalność Energi obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem. Własnością grupy obsługującej 3,3 mln klientów są m.in. elektrownia systemowa w Ostrołęce, elektrociepłownie w Elblągu i Kaliszu, a także elektrownia wodna we Włocławku oraz elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz