×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Europosłowie PiS krytycznie o orędziu przewodniczącej KE; "Unia coraz bardziej oddala się od obywateli"

Autor: PAP Opublikowano: 14 września 2023 06:54

Europosłowie PiS krytykują wygłoszone w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen orędzie o stanie UE. "Nie mówiła nic o długu UE, który trzeba spłacać, a którego koszty obsługi ogromnie wzrosły. Były za to stare +śpiewki+ o zielonym klimacie" - mówi europoseł Bogdan Rzońca (PiS). "Wbrew górnolotnym deklaracjom Unia coraz bardziej oddala się od obywateli" - wskazuje europosłanka Izabela Kloc (PiS).

"Szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła w orędziu, że wszystko się jej udało, tymczasem zapomniała powiedzieć o haniebnych relacjach niektórych krajów UE z Rosją, które wzmocniły Putina a osłabiły wspólnotę. Nie wspomniała o skandalu z zakupami szczepionek. Nie powiedziała, że z UE uciekają firmy do Wielkiej Brytanii, USA i Chin. Mamy do czynienia z zapaścią inflacyjną, drożyzną energetyczną a Von der Leyen praktycznie nic nie powiedziała o Rosji" - powiedział europoseł Rzońca.

Jak dodał, szefowa KE nie powiedziała też o tym, że w budżecie UE brakuje dziś 66 mld euro. "Nie mówiła nic o długu UE, który trzeba spłacać, a którego koszty obsługi ogromnie wzrosły. Były za to stare +śpiewki+ o zielonym klimacie. (...) Zapowiedź rozszerzenia UE o kolejne kraje nie ma pokrycia w faktach, bo nie chcą tego rozszerzenia Francuzi" - wskazał Rzońca.

Krytycznie o orędziu wypowiada się też europosłanka Izabela Kloc (PiS).

"Przewodnicząca Komisji Europejskiej zgodnie z oczekiwaniami zaprezentowała obraz Unii Europejskiej na miarę swoich wizji o silnym przywództwie i dobrym rządzeniu. Prawdziwy obraz Unii jest niestety od tej wizji bardzo daleki. W ostatnim okresie mieliśmy do czynienia z brakiem skutecznego przywództwa a polityki narzucane przez Komisję Europejską pogłębiają tylko niestabilność i niepewność perspektyw gospodarczych na naszym kontynencie. Zielony Ład jest tego najlepszym przykładem" - uważa Kloc.

"Wbrew górnolotnym deklaracjom Unia coraz bardziej oddala się od obywateli stając się centralnie sterowanym kolosem na glinianych nogach. Zapowiedziane przez Przewodniczącą Komisji zmiany traktatów sprawią, że małe i średnie państwa członkowskie nie będą miały w Unii praktycznie nic do powiedzenia. Pozostaje mieć nadzieję, że po przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego uda się wyhamować autorytarne zapędy Brukseli" - dodała eurposłanka PiS.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz