W Mongolii prowadzimy prace geologiczne przy poszukiwaniu złóż pierwiastków ziem rzadkich wspólne z tamtejszą służbą geologiczną – poinformował we wtorek w Karpaczu główny geolog kraju Piotr Dziadzio.
Główny geolog kraju wziął we wtorek udział w panelu dyskusyjnym "Surowce przyszłości - w których obszarach surowcowych Polska ma potencjał i powinna rozwijać wydobycie?", który został zorganizowany w ramach odbywającego się w Karpaczu 32. Forum Ekonomicznego.
Dziadzio wyraził opinię, że Polska powinna angażować się w projekty poszukiwawcze i wydobywcze pierwiastków ziem rzadkich w różnych krajach świata.
"Chcemy przygotować partnerów zagranicznych do tego, że wspólnie coś budujemy od samego początku. A zatem poszukiwanie, dokumentowanie, a później zagospodarowanie w oparciu o aktywa, które będą tym zainteresowane" - powiedział.
Dodał, że w różnych krajach budowana jest strategia dotycząca poszukiwania pierwiastków ziem rzadkich, która powinna przynieść efekty ekonomiczne w dłuższej perspektywie. "To są inwestycje na lata. Chcemy mentalnie przygotować pewne społeczeństwa do tego, że te surowce będą wydobywane, ale w sposób, który nie będzie odbierany przez dany kraj jako pewna forma kolonializmu. Musimy jasno mówić o tym, że ta działalność jest na zasadach partnerskich" - zaznaczył Dziadzio.
Główny geolog kraju poinformował, że prace geologiczne przy poszukiwaniu złóż pierwiastków prowadzone są przez Polskę w Mongolii wspólnie z tamtejszą służbą geologiczną. "Mamy też propozycje kolejnej współpracy nad projektem pierwiastków ziem rzadkich na Dominikanie" - wskazał Dziadzio.
Nie przegap najważniejszych wiadomości