×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Forum w Karpaczu: Główny geolog kraju: w Mongolii poszukujemy złóż pierwiastków ziem rzadkich

Autor: PAP Data: 05 września 2023 20:16

W Mongolii prowadzimy prace geologiczne przy poszukiwaniu złóż pierwiastków ziem rzadkich wspólne z tamtejszą służbą geologiczną – poinformował we wtorek w Karpaczu główny geolog kraju Piotr Dziadzio.

Główny geolog kraju wziął we wtorek udział w panelu dyskusyjnym "Surowce przyszłości - w których obszarach surowcowych Polska ma potencjał i powinna rozwijać wydobycie?", który został zorganizowany w ramach odbywającego się w Karpaczu 32. Forum Ekonomicznego.

Dziadzio wyraził opinię, że Polska powinna angażować się w projekty poszukiwawcze i wydobywcze pierwiastków ziem rzadkich w różnych krajach świata.

"Chcemy przygotować partnerów zagranicznych do tego, że wspólnie coś budujemy od samego początku. A zatem poszukiwanie, dokumentowanie, a później zagospodarowanie w oparciu o aktywa, które będą tym zainteresowane" - powiedział.

Dodał, że w różnych krajach budowana jest strategia dotycząca poszukiwania pierwiastków ziem rzadkich, która powinna przynieść efekty ekonomiczne w dłuższej perspektywie. "To są inwestycje na lata. Chcemy mentalnie przygotować pewne społeczeństwa do tego, że te surowce będą wydobywane, ale w sposób, który nie będzie odbierany przez dany kraj jako pewna forma kolonializmu. Musimy jasno mówić o tym, że ta działalność jest na zasadach partnerskich" - zaznaczył Dziadzio.

Główny geolog kraju poinformował, że prace geologiczne przy poszukiwaniu złóż pierwiastków prowadzone są przez Polskę w Mongolii wspólnie z tamtejszą służbą geologiczną. "Mamy też propozycje kolejnej współpracy nad projektem pierwiastków ziem rzadkich na Dominikanie" - wskazał Dziadzio.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz