×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Forum w Karpaczu: Raport: mimo recesji i spowolnienia Europa Środkowo-Wschodnia w 2020-2022 rozwijała się szybciej od średniej UE

Autor: PAP Opublikowano: 05 września 2023 12:41

Mimo recesji w 2020 r. i spowolnienia wzrostu w 2022 r. ,11 państw Europy Środkowo-Wschodniej miało w latach 2020–2022 przeciętnie szybsze tempo wzrostu gospodarczego wobec średniej unijnej – wynika z przedstawionego we wtorek w Karpaczu raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2023.

"Mimo recesji w 2020 r. i spowolnienia wzrostu gospodarczego w 2022 r. wszystkie 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej odnotowało w latach 2020-2022 przeciętnie szybsze tempo wzrostu gospodarczego w stosunku do średniej unijnej. Wśród krajów EŚW najszybszy wzrost gospodarczy w całym analizowanym okresie osiągnęła Polska" - wynika z raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2023.

We wtorek w Karpaczu rozpoczęło się XXXII Forum Ekonomiczne.

"Wyzwania, jakie są przed nami, to wyzwania przełomu epok. Jeszcze kilka lat temu byliśmy zafascynowani globalizacją, ale pandemia pokazała, że globalizacja ma swoje granice i że dla dobra obywateli musimy relokować produkcję do Europy. Wojna z ubiegłego roku przemeblowała europejską politykę - przyniosła Europie pierwszy wielkoskalowy konflikt. Kilkaset tysięcy ofiar nakazuje nam przemeblować swoje myślenie o bezpieczeństwie Europy" - powiedział podczas prezentacji raportu założyciel Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunt Berdychowski.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys powiedział w trakcie prezentacji raportu, że postawiłby tezę, że "przez ostatnie dwie dekady Polska była liderem wzrostu w Europie". Dodał, że obecnie przechodzimy przez okres stabilizacji. "Z taką szansą, że od 2025 r. zobaczymy parametry, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a wiec inflacja w celu, wzrost PKB w okolicy 3 proc., solidny wzrost inwestycji i nadrabianie odległości, jaka nas dzięki od krajów zachodniej Europy" - powiedział.

W raporcie przygotowanym przez SGH i Forum Ekonomicznego 2023 wskazano, że pod względem inwestycji nasz kraj pozostaje w tyle za innymi państwami regionu i trend ten ma charakter długofalowy. Dodano, że w 2022 r. w regionie odnotowano ponaddwukrotnie wyższą inflację, niż na obszarze tzw. starej Unii.

"W naszym regionie można zaobserwować także wzrost kosztów obsługi długu publicznego, co stanowi wyzwanie dla polityki fiskalnej poszczególnych państw w warunkach kryzysu. W związku z nasilaniem się od początku XXI w. anomalii pogodowych i towarzyszących im nieurodzajów, załamujących produkcję rolną, rośnie również zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego w wymiarze globalnym" - dodano w raporcie.

Wskazano w nim, że trwająca od lutego 2022 r. wojna w Ukrainie, będącej czołowym producentem i eksporterem pszenicy, jęczmienia i kukurydzy na świecie, pogłębiła dodatkowo ten stan w wielu krajach. Podejmowana z rozmysłem przez Rosję dewastacja ukraińskiej gospodarki oraz infrastruktury krytycznej będzie mieć długofalowe negatywne skutki dla rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej i świata.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz