×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Forum w Krynicy: Prezydent Duda spotka się z premierem Republiki Korei

Autor: PAP Opublikowano: 14 września 2023 07:10

W czwartek w drugim dniu Forum w Krynicy, prezydent Andrzej Duda spotka z premierem Republiki Korei oraz prezydentem Litwy. Prezydent weźmie także udział w panelu poświęconym stosunkom polsko-litewskim oraz polsko-amerykańskim.

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i premierem Korei Południowej Hanem Duck-soo otworzył w środę Forum Krynica 2023. W czwartek prezydent weźmie udział w szeregu spotkań i dyskusji.

Rano zaplanowane jest spotkanie Andrzeja Dudy i premiera Republiki Korei; prezydent i premier wezmą także wspólnie udział w otwarciu Forum Polsko-Koreańskiego. W środę w rozmowie z dziennikarzami szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zaznaczył, że Polska i Republika Korei zacieśniają obecnie współpracę, w tym zwłaszcza w dziedzinie sprzętu wojskowego i produkcji zbrojeniowej.

Minister zwrócił także uwagę na fakt, że wizyta koreańskiego premiera w Polsce ma miejsce zaledwie kilka tygodni po wizycie prezydenta tego kraju - Yoona Suk-yeola. "Udział premiera Korei pokazuje, jak bardzo Korea Południowa jest zainteresowana Polską i jak bardzo stawia na Polskę w tej części Europy" - stwierdził Przydacz.

Andrzej Duda oraz prezydent Litwy wezmą też udział w panelu dyskusyjnym pt. "Polska i Litwa - szaniec przeciw tyranii ze Wschodu. Dziedzictwo, współpraca przyszłość". Obaj prezydenci spotkają się także z przedstawicielami mediów. Przydacz wskazał, że rozmowy prezydentów dotyczyć będą sytuacji wokół Białorusi i wschodnich granic Polski i Litwy, ale także współpracy gospodarczej obu państw. "Mamy przecież na Litwie sporo inwestycji" - zauważył minister.

Przydacz podkreślił też, że w ramach Forum Krynicy odbędzie się posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie. Jak zaznaczył, w posiedzeniu wezmą udział eksperci i postaci ze świata nauki. "Zjechały tu największe nazwiska polskiego świata biznesu, bezpieczeństwa i akademii, bo tak chcemy tutaj dyskutować - o tematyce bezpieczeństwa, o tematyce gospodarczej; nie tylko z politykami, ale także i ekspertami" - dodał.

Po południu Andrzej Duda weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym przyszłości NATO. Poza prezydentem w panelach dyskusyjnych podczas Forum w Krynicy wezmą udział ministrowie i doradcy z Kancelarii Prezydenta. Przydacz weźmie udział w panelu poświęconym współpracy Polski i Litwy, a także stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi. W panelu Narodowej Rady Rozwoju poświęconym samorządom weźmie udział wiceszef KPRP Piotr Ćwik.

Szef BBN Jacek Siewiera weźmie udział w zorganizowanym przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego panelu zatytułowanym "Polska odpowiedź na zagrożenia konwencjonalne i hybrydowe. Wnioski z prezydenckiego projektu ustawy".

Doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz weźmie udział w Panelu Narodowej Rady Rozwoju o znaczeniu wojny na Ukrainie dla bezpieczeństwa Polski oraz w panelu poświęconym wykorzystaniu technologii na polu bitwy. Inny z doradców, Paweł Sałek, wystąpi natomiast w panelu poświęconym surowcom i zmianom klimatu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz