×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: jesteśmy zaniepokojeni publikacjami o zaginięciu 11-letniej Wiktorii z Sosnowca

Autor: PAP Data: 08 sierpnia 2023 14:28

Jesteśmy zaniepokojeni publikacjami o okolicznościach zaginięcia 11-letniej Wiktorii z Sosnowca, które mogą sugerować na wykorzystanie seksualne – przekazano w komunikacie prasowym Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podkreślono, że takie informacje mogą narazić dziecko na dodatkowe cierpienie i stygmatyzację.

"Jako organizacja, która od ponad 30 lat pomaga dzieciom krzywdzonym i wykorzystywanym seksualnie, zwracamy się do Państwa z apelem o odpowiedzialność oraz zachowanie ostrożności i uważności w przygotowywanych i publikowanych materiałach, które dotyczą dzieci, zwłaszcza, gdy jest podejrzenie wykorzystania seksualnego dziecka" - napisano w komunikacie prasowym Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w związku z uruchomionym Child Alertem w celu odnalezienia zaginionej 11-letniej dziewczynki.

W niedzielę, 6 sierpnia br. policja wydała Child Alert w sprawie poszukiwań zaginionej od sobotniego wieczora Wiktorii z Sosnowca, która wyszła wieczorem z domu i następnie nie kontaktowała się z rodziną, a jej telefon był nieaktywny.

W poniedziałek rano Komenda Główna Policji poinformowała, że odwołany został Child Alert w sprawie 11-letniej Wiktorii z Sosnowca, bo dziewczynka została odnaleziona.

"(Child Alert) to był pozytywny krok w działaniach na rzecz ochrony tego konkretnego dziecka" - stwierdzono w komunikacie fundacji. "Niemniej, jesteśmy zaniepokojeni późniejszymi publikacjami dotyczącymi szczegółów okoliczności zaginięcia dziewczynki, które mogą sugerować wykorzystanie seksualne" - dodano.

Fundacja podkreśliła, że takie informacje mogą narazić dziecko, którego dane i wizerunek dzień wcześniej zostały w pełni ujawnione w związku z procedurą Child Alert, na dodatkowe cierpienie i stygmatyzację i mogą przynieść poważne szkody jego dobru psychicznemu.

"Dlatego po odnalezieniu dziecka ważne jest, aby zachować powściągliwość i wrażliwość wobec możliwych okoliczności zagrożenia" - podsumowano w komunikacie.

Ujawnienie przez media, że dziecko mogło zostać wykorzystane seksualnie może wywołać wiele szkodliwych konsekwencji, w tym m.in.: stygmatyzację, izolację społeczną, poczucie winy i wstydu; długotrwałe skutki psychologiczne, a także wtórną traumatyzację (ujawnienie bolesnych okoliczności może pogłębiać jego cierpienie i utrudniając proces zdrowienia).

Ponadto informacja o podejrzeniu związanym z wykorzystaniem seksualnym dziecka może spowodować, że osoby o złych zamiarach będą szukać kontaktu z dzieckiem, co naraża je na dodatkowe niebezpieczeństwo.

"W związku z powyższym, apelujemy do Państwa o dbałość o przekazy medialne, które odgrywają ważną rolę dla dobra dziecka, które mogło zostać wykorzystane seksualnie oraz innych osób o podobnych doświadczeniach. Prosimy o unikanie sensacyjnego i niepotwierdzonego przedstawiania informacji o możliwym wykorzystaniu seksualnym dzieci, zwłaszcza w kontekście ujawnienia tożsamości pokrzywdzonego dziecka. Prosimy o skupianie się na wzmocnieniu świadomości społecznej w celu zapobiegania takim zdarzeniom, jednocześnie chroniąc prawa i dobro najmłodszych" - zaapelowała fundacja.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz