×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Gaz-System z decyzją lokalizacyjną dla gazociągu do bloku PGE w Rybniku

Autor: PAP Data: 20 lipca 2023 16:24

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System poinformował w czwartek, że uzyskał decyzję lokalizacyjną dla gazociągu przyłączeniowego do planowanego przez PGE bloku gazowego w Rybniku.

"W lipcu 2023 r. Wojewoda Śląski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji gazociągu wysokiego ciśnienia do nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Rybniku. W ramach projektu powstanie gazociąg o długości 4,5 km i średnicy 500 mm oraz stacja pomiarowa o przepustowości 160 tys. m sześc. na godz." - podała w czwartkowym komunikacie spółka

Zgodnie z planami PGE blok energetyczny 882 MW w Rybniku ma być gotowy pod koniec 2026 r. Gazociąg przyłączeniowy zostanie połączony z planowanym do budowy gazociągiem Racibórz - Rybnik.

Aby bowiem umożliwić przyłączenie do sieci przesyłowej nowej jednostki gazowo-parowej Gaz-System - oprócz gazociągu przyłączeniowego - zrealizuje budowę dwóch połączeń: Kędzierzyn-Koźle - Racibórz o długości około 37 km oraz połączenia Racibórz - Rybnik o długości ponad 38 km, będącego częścią planowanego gazociągu Racibórz - Oświęcim.

"Te trzy kluczowe projekty inwestycyjne realizowane przez spółkę zapewnią łącznie dostawy 1 mld metrów sześc. gazu rocznie do bloku gazowo - parowego w Rybniku" - podkreślił Gaz-System.

W poprzednich miesiącach Gaz-System informował, że ma już komplet decyzji, pozwalających rozpocząć budowę gazociągu Racibórz-Oświęcim o długości 116 km. Gazociąg ten zostanie połączony z budowanym obecnie gazociągiem Oświęcim - Tworzeń oraz planowanym gazociągiem Kędzierzyn-Koźle - Racibórz.

Inwestycja Gaz-Systemu jest elementem szerszego programu inwestycyjnego pod nazwą Coal2Gas, który znajduje się w planie inwestycyjnym spółki na lata 2023-25. Gazociągi z Programu Coal2Gas docelowo stanowić będą układ gazociągów przesyłowych zasilających Śląsk i Podbeskidzie w układzie pierścieniowym.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Operator Systemu Przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz