×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Gdańsk: Rozpoczęły się igrzyska zawodów branżowych Euroskills 2023

Autor: PAP Opublikowano: 05 września 2023 20:33

W Gdańsku oficjalnie rozpoczęły się igrzyska zawodów branżowych Euroskills Gdańsk 2023. W rywalizacji bierze udział 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów z 32 krajów.

Zawody EuroSkills Gdańsk 2023 odbywać się będą na terenie stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, hal kongresowo-wystawienniczych Amber Expo i terenach im przyległych. Ceremonia otwarcia odbyła się we wtorek na gdańskim stadionie.

W wydarzeniu wystartuje około 600 zawodników w wieku 18-25 lat z 32 krajów, obecnych już na rynku pracy, ale też uczących się lub studiujących.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) dr hab Paweł Poszytek, Euroskills jest inicjatywą bardzo dobrze znaną w Europie.

"Jest to jedyna w swoim rodzaju olimpiada zawodów. Mamy branże najczęściej występujące w każdej normalnie rozwijającej się gospodarce. Od tradycyjnych, jak fryzjerstwo, dekarstwo, stolarstwo, hydraulika, aż po supernowoczesne zawody, jak integracja robotów przemysłowych, robotyka mobilna, chmura obliczeniowa czy cyfrowa architektura" - wyjaśnił.

Poszytek wskazał, że w 36 konkurencjach weźmie udział także 41 zawodników z Polski.

"Mamy pewne doświadczenia, ponieważ na poprzednich zawodach europejskich i światowych polscy zawodnicy, zdobywali już medale (…). Mamy szanse w różnych branżach, nie tylko w tych rzemieślniczych, ale również w tych +superstechnologizowanych+. Będziemy czarnym koniem tych zawodów" - zaznaczył.

"W konkursie Euroskills 2023 gościmy młodych ludzi z różnych krańców Europy, reprezentujących różne systemy edukacyjne. Jesteście tu, by rywalizować, uczyć się od siebie nawzajem i pokazywać, że umiejętności stanowią uniwersalny język. Niech ta rywalizacja będzie mostem, który łączy nasze społeczeństwa, kulturę i wiedzę" - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwracając się do uczestników w nagranym filmie.

"Euroskills 2023 to także owoc naszego wspólnego zaangażowania w rozwijanie nowoczesnego kształcenia zawodowego w Polsce. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Wiedza, Edukacja, Rozwój oraz dzięki wsparciu Komisji Europejskiej, kontynuujemy starania na rzecz tworzenia nowych standardów w edukacji i przygotowywania młodych ludzi do wyzwań dzisiejszego świata" - dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W zawodach EuroSkills rozgrywanych będzie ponad 40 dyscyplin, od tradycyjnych, jak gotowanie, florystyka, fryzjerstwo, spawanie czy dekarstwo, po dyscypliny bardzo nowoczesne, jak przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo, chmura obliczeniowa, robotyka mobilna, obsługa ciężkich maszyn czy obsługa techniczna sprzętu lotniczego.

Głównymi celami, przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills, jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk i tworzenie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele czołowych firm z całego świata, aby szukać pracowników i menedżerów.

Polscy zawodnicy brali udział w trzech poprzednich edycjach EuroSkills w Budapeszcie (2018), Kazaniu (2019) i w Grazu (2021), zdobywając łącznie pięć medali w konkurencjach gotowanie, florystyka i spawalnictwo.

Tegoroczna, 8. edycja EuroSkills, pierwotnie miała odbyć się we wrześniu 2023 r. w Sankt Petersburgu w Rosji, jednak decyzją Stowarzyszenia WorldSkills Europe, które wykluczyło Rosję z uczestnictwa w programie WorldSkills, została przeniesiona do Polski.

O możliwość zorganizowania u siebie branżowej olimpiady konkurowały Polska, Niemcy i Luksemburg. Stowarzyszenie WorldSkills Europe, po wewnętrznych negocjacjach i przejściu skomplikowanych procedur, ostatecznie wybrało polską ofertę.

EuroSkills Gdańsk 2023 potrwa do 9 września.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz