×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

GDDKiA podpisała aneksy waloryzacyjne na ok. 300 mln zł netto

Autor: PAP Opublikowano: 02 sierpnia 2023 06:44

Wartość aneksów waloryzujących już zawarte kontrakty przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) sięga około 300 mln zł - przekazało PAP biuro prasowe GDDKiA.

"Maksymalna waloryzacja z podpisanych 287 aneksów według stanu na 19 lipca 2023 roku wynosi łącznie dla umów utrzymaniowych i inwestycyjnych ok. 300 mln zł netto. To maksymalna kwota podpisanych aneksów z limitem 10 proc." - przekazało biuro

Obecnie w umowach GDDKiA stosowany jest 10-procentowy limit waloryzacyjny. Obejmuje on umowy zawierane na wszystkich etapach prac nad inwestycją drogową, tj. od opracowania dokumentacji przygotowawczej, poprzez projekt, aż po roboty budowlane i nadzór nad realizacją kontraktu.

Taki limit waloryzacyjny obejmie też długookresowe prace związane z utrzymaniem istniejących dróg. Mechanizm waloryzacyjny zakłada, że ryzyko wzrostu (ale również spadku cen) dzielone jest pół na pół między inwestora i wykonawcę, a waloryzacja może przybierać wartości zarówno dodatnie, jak i ujemne, tj. +/- 10 proc.

Podpisywane aneksy dotyczą inwestycji realizowanych w ramach rządowych programów: Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) oraz Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Aneksy obejmują wynagrodzenie za prace wykonane po 24 lutego 2022 r., czyli po agresji Rosji na Ukrainę i związanych z tym skutków ekonomicznych. GDDKIA waloryzuje również umowy na bieżące utrzymanie dróg oraz na mniejsze zadania inwestycyjne.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz