×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Grupa Azoty Puławy: walne zgodziło się na większy budżet budowy węglowego bloku energetycznego

Autor: PAP Data: 24 maja 2023 21:04

Akcjonariusze zgodzili się na zwiększenie budżetu projektu budowy węglowego bloku energetycznego do kwoty 1,230 mld zł - poinformowała w środę Grupa Azoty Puławy. Wiceprezes spółki Justyna Majsnerowicz informowała wcześniej, że generalny wykonawca Polimex- Mostostal wystąpił o zmianę wartości kontraktu.

Grupa Azoty Puławy spółka Grupy Azoty poinformowała w środę, że nadzwyczajne walne zgromadzenie puławskich Azotów wyraziło zgodę na zwiększenie budżetu projektu budowy węglowego bloku energetycznego "o 30 mln zł do 1.230 mln zł, bez podatku od towarów i usług" - wynika z podjętych uchwał.

Pod koniec kwietnia rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała wniosek do WZ dotyczący zwiększenia budżetu projektu. Jak podawano, przyczyną wniosku są roszczenia generalnego wykonawcy w zakresie zmian kontraktu, w szczególności dotyczących wartości i terminu jego zakończenia.

Jak informowała we wtorek podczas konferencji prasowej wiceprezes Grupy Azoty Puławy Justyna Majsnerowicz, budowa bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe, jedna z kluczowych inwestycji spółki, zaawansowana jest w 97 proc.

"W I kw. br. nakłady na tę inwestycję wyniosły niemal 13 mln zł, były one głównie związane z kosztami rozruchu" - dodała wiceprezes.

"Po zakończeniu I kw. uzyskaliśmy zgodę korporacyjną rady nadzorczej w sprawie zaopiniowania wniosku do zgromadzenia wspólników związanego ze zmianami w tym projekcie, polegającymi na zwiększeniu budżetu projektu z 1,2 mld zł do 1,230 mld zł oraz wydłużeniu okresu realizacji o 223 dni, tj. do 3 czerwca tego roku" - poinformowała.

Wyjaśniła, że przyczyną wniosku są roszczenia partnera spółki w projekcie - generalnego wykonawcy Polimeksu Mostostal o zmianę kontraktu w zakresie jego wartości oraz terminu zakończenia.

"Roszczenia wynikają z faktu, że realizacja tego projekt przypadła na niespotykany w ostatnich czasach okres i zbiegła się z wystąpieniem zjawisk noszących znamiona siły wyższej, czyli pandemii covid, czy agresji Rosji wobec Ukrainy, które skutkowały nadzwyczajnym i niemożliwym do przewidzenia wzrostem cen materiałów i usług oraz kursów walutowych" - wyjaśniła wiceprezes.

Dodała, że na 24 maja br. zostało zwołane walne zgromadzenie w siedzibie spółki w Puławach, które będzie podejmowało decyzje w tej sprawie.

Grupa Azoty Puławy należy do Grupy Azoty. Produkuje nawozy azotowe, melaminę, oraz inne chemikalia np. wodór.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz