×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Hongkong: Z bibliotek publicznych znikają kolejne książki na politycznie drażliwe tematy; od 2020 r. ubyło 195 pozycji

Autor: PAP Data: 18 maja 2023 17:45

W Hongkongu z bibliotek publicznych znikają kolejne książki na politycznie drażliwe tematy. Usuwane są głównie prace autorów ze środowiska prodemokratycznego i te poświęcone tłumieniu protestów na placu Tiananmen w 1989 r. Szef administracji Hongkongu John Lee argumentował, że biblioteki nie mogą oferować publikacji zawierających "złe ideologie" - podała w czwartek agencja AP.

Odpowiadając na pytanie posła w sprawie doniesień medialnych o usuniętych książkach, Lee bronił tych kroków, mówiąc, że biblioteki muszą przestrzegać prawa i służyć interesom społeczeństwa.

"Książki, które oferujemy mieszkańcom do wypożyczenia, to te, które polecamy" - stwierdził. "Nigdy nie polecilibyśmy książek, które są nielegalne i naruszają prawa autorskie. Nigdy nie polecilibyśmy tych, które uważamy za zawierające złe ideologie" - powiedział Lee, nie wyjaśniając, co dokładnie kryje się pod pojęciem "złe ideologie". Zaznaczył, że czytelnicy nadal mogą znaleźć te książki w innych miejscach.

Lokalne media zwróciły uwagę na kolejne brakujące tytuły po tym, gdy w zeszłym tygodniu dziennik "Ming Pao" podjął decyzję o zawieszeniu publikacji prominentnego rysownika, a książki z jego pracami zostały usunięte z miejskich bibliotek.

Według ustaleń "Ming Pao" od czasu wprowadzenia ustawy o bezpieczeństwie narodowym w lipcu 2020 r. z półek w Hongkongu zniknęło co najmniej 195 pozycji, tj. 40 proc. materiałów wideo i książek o "tematyce politycznej" autorstwa między innymi prodemokratycznych polityków i komentatorów politycznych. Z kolei w kwietniu Komisja Nadzoru Audytowego wezwała zarządców bibliotek do wyeliminowania publikacji, które są "wyraźnie sprzeczne" z bezpieczeństwem narodowym. Jak podaje gazeta, w wyniku podjętych działań usunięto 45 z 46 pozycji związanych z wydarzeniami z 4 czerwca 1989 r.

W Hongkongu, który w 1997 r. powrócił spod rządów brytyjskich w ręce Chin z obietnicą zachowania swobód, w ostatnich latach doszło do ograniczenia szeregu praw, między innymi poprzez narzucenie w 2020 r. przez rząd w Pekinie ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Przewiduje ona kary nawet dożywotniego więzienia za działalność wywrotową, separatystyczną i terrorystyczną oraz spiskowanie z obcymi siłami w celu podważenia bezpieczeństwa państwowego.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz