×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

ING BSK: wyraźnie lepsze wyniki gospodarcze zobaczymy nie wcześniej niż w IV kwartale br.

Autor: PAP Data: 16 sierpnia 2023 10:59

Wyraźnie lepsze wyniki gospodarcze zobaczymy nie wcześniej niż w IV kwartale 2023 r. - wskazali ekonomiści ING BSK w środowym komentarzu do danych GUS. W szybkim szacunku Urząd podał, że PKB niewyrównany sezonowo w II kwartale br. zmniejszył się realnie o 0,5 proc. rdr.

Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku, produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2023 r. zmniejszył się realnie o 0,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 6,1 proc. w analogicznym okresie 2022 r. PKB wyrównany sezonowo w II kwartale zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

"Szczegółowe dane o strukturze PKB w ubiegłym kwartale poznamy 31 sierpnia, jednak wg naszych szacunków w II kw. 2023 wyraźnie pogłębił się spadek spożycia gospodarstw domowych i w ujęciu rocznym był zbliżony do -3 proc. Spodziewamy się, że nadal rosły inwestycje, m.in. za sprawą sektora publicznego i dużych firm" - ocenili ekonomiści banku ING BSK w komentarzu do danych GUS.

Ich zdaniem dane dotyczące bilansu płatniczego sugerują, że w II kw. br. wymiana handlowa z zagranicą miała pozytywny wkład do rocznego tempa wzrostu PKB i "powinna z pewną nawiązką skompensować negatywny wpływ zmiany stanu zapasów". Wskazali, że nie należy spodziewać się wyraźnej poprawy sytuacji gospodarczej, co może spowodować, że wzrost gospodarczy w całym roku będzie gorszy od oczekiwanego.

"Otoczenie globalne (słaba kondycja chińskiej gospodarki i problemy niemieckiego przemysłu) sugeruje, że odbudowa koniunktury w dalszej części tego roku będzie powolna, a wyraźnie lepsze wyniki gospodarcze zobaczymy nie wcześniej niż w II kw. 2023. W kontekście dzisiejszych danych widzimy przestrzeń do rewizji w dół naszej prognozy wzrostu PKB w 2023 na poziomie 1 proc.. Ostateczny szacunek przedstawimy po zapoznaniu się ze strukturą wzrostu gospodarczego w II kw. 2023" - stwierdzili ekonomiści.

Analitycy ING uważają, że słaba koniunktura będzie kolejnym argumentem za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych, po zbliżającej się do jednocyfrowych poziomów inflacji.

"Wynik PKB w II kw. 23 okazał się gorszy niż przewidywany w lipcowej projekcji NBP (-0,1 proc. r/r), a perspektywy na II poł. 23 także obarczone są coraz większym ryzykiem w dół. Spodziewamy się, że we wrześniu RPP obniży stopy procentowe o 25pb" - podano w komentarzu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz