×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

ING: inwestycje infrastrukturalne pozostaną głównym motorem napędowym budownictwa w br.

Autor: PAP Data: 20 lipca 2023 11:45

Słabe wyniki produkcji budowlano-montażowej to przede wszystkim efekt zastoju w budownictwie mieszkaniowym - ocenili w czwartek analitycy ING. Wskazali, że relatywnie lepiej radziły sobie inwestycje infrastrukturalne, które ich zdaniem pozostaną głównym motorem napędowym budownictwa w tym roku.

W czwartek GUS podał, że produkcja budowlano-montażowa w czerwcu br. wzrosła o 1,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,6 proc.

Jak skomentowali analitycy ING, słabe wyniki budownictwa to nadal przede wszystkim efekt ciągle złej sytuacji we wznoszeniu budynków (spadek o 5,7 proc. rdr, po silnym spadku o 12,2 proc. rdr miesiąc wcześniej).

"Liczba mieszkań w budowie od połowy 2022 wyraźnie spada, ale nadal historycznie jest na wysokim poziomie. Deweloperzy nadal spieszą się z realizacją bieżących projektów, przyczyniając się do nadpodaży, ale nie rozpoczynają nowych projektów" - zauważyli ekonomiści.

Wskazali, że mieszkania znajdujące się obecnie w ofercie deweloperów powinny pokryć popyt przez około rok. "Dlatego uruchomiony przez rząd program "bezpieczny kredyt 2 proc.+ najprawdopodobniej nie poprawi istotnie sytuacji budownictwa w tym roku, choć najprawdopodobniej przełoży się na ceny nieruchomości" - uważają analitycy. Dodali, że wsparciem dla wycen powinny być obniżki stóp NBP, które - ich zdaniem - rozpoczną się we wrześniu.

Ekonomiści podkreślili, że nadal relatywnie lepiej radziły sobie inwestycje infrastrukturalne. Według danych GUS, budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej zwiększyła się w czerwcu o 5,9 proc. rdr po wzroście o 9,1 proc. rdr w maju, a roboty specjalistyczne o 3,8 proc. rdr, po wzroście o 0,9 proc. miesiąc wcześniej.

"Sytuację w budownictwie infrastrukturalnym determinuje kończenie projektów finansowanych ze +starego+ budżetu UE. Uważamy, że ta kategoria pozostanie głównym motorem napędowym budownictwa w tym roku. Pozytywny wkład nadal powinny też wnosić prace związane ze wznoszeniem hal magazynowych czy centrów logistycznych" - ocenili analitycy.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz