×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

IZP: pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony pszenicy ozimej, rzędu 9-11 t: ha

Autor: PAP Opublikowano: 24 lipca 2023 11:37

Lokalnie rolnicy zaczęli zbierać pszenicę ozimą, a pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony tego zboża rzędu 9-11 t/ha – wynika z poniedziałkowego newslettera Izby Zbożowo-Paszowej.

Jak poinformowała Izba, w Polsce trwają tzw. małe żniwa, tj. zbiory jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego, ale zaawansowanie zbiorów jest zróżnicowane regionalnie. Zgodnie z szacunkami IZP jęczmień ozimy w skali kraju zebrano z ponad 80 proc. areału uprawy. Najbardziej zaawansowane zbiory tego zboża notuje się na południowym zachodzie kraju ؘ- dodano. Im dalej na północ - wskazano - tym mniejsze zaawansowanie zbiorów.

"Lokalnie rolnicy zaczęli także zbierać pszenicę ozimą, a pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony tego zboża rzędu 9-11 t/ha. Jakość ziarna jest jednak zróżnicowana regionalnie, w centrum ziarno charakteryzuje się brakiem gęstości i wyrównania, podczas gdy na południowym zachodzie pierwsze partie pszenicy mają niskie białko" - przekazała Izba.

Podkreślono jednak, że na bardziej szczegółowe oceny należy poczekać "aż żniwa rozkręcą się na dobre".

Według IZP tegoroczne plony i zbiory jęczmienia ozimego są dobre - na plantacjach, które "zostały dobrze zabezpieczone przed chorobami i szkodnikami jeszcze jesienią osiągane są bardzo dobre plony rzędu 7-10 t/ha". Dodano, że w kraju trwają także zbiory rzepaku ozimego. Są one najbardziej zaawansowane na południowym zachodzie kraju, gdzie rzepak zebrano z ok. 30 proc. areału. "Pierwsze sygnały wskazują na wysokie zaolejenie nasion" - zaznaczono.

Izba Zbożowo-Paszowa jest organizacją branżową funkcjonującą od 1997 roku. Do Izby należy ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami i surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz