×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Izrael: Szef MSZ: jesteśmy bardzo blisko porozumienia pokojowego z Arabią Saudyjską

Autor: PAP Opublikowano: 01 sierpnia 2023 02:04

Izrael jest bliższy niż kiedykolwiek porozumienia pokojowego z Arabią Saudyjską - powiedział w poniedziałek wieczorem w wywiadzie dla Channel 12 News izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. Kwestia palestyńska "nie jest przeszkodą" - stwierdził Cohen, jednocześnie nie udzielając odpowiedzi na pytanie, czy Izrael zatrzymałby budowę osiedli, gdyby zażądał tego Rijad.

Główny dyplomata Izraela zwrócił uwagę na zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w proces normalizacji między oboma krajami, przy czym wymienił wizyty wysokich rangą polityków USA w Arabii Saudyjskiej w ostatnim czasie.

"Widzieliśmy wizytę (senatora)Lindseya Grahama, widzieliśmy wizytę sekretarza stanu (Antony'ego) Blinkena, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana" - wymieniał Cohen.

Izraelskie media poinformowały w poniedziałek, że szef izraelskiego Mossadu David Barnea złożył wizytę w USA kilka tygodni temu w celu przeprowadzenia tajnych rozmów na temat Arabii Saudyjskiej z wysokimi rangą urzędnikami Białego Domu i CIA.

Według Cohena kwestia palestyńska "nie jest przeszkodą", jednocześnie nie udzielił odpowiedzi na pytanie, czy Izrael wstrzymałby osadnictwo, gdyby zażądał tego Rijad.

Również w poniedziałek izraelska minister ds. misji narodowych Orit Strock odrzuciła jakiekolwiek ustępstwa wobec Palestyńczyków w ramach takowego porozumienia.

"Z pewnością nie zgodzimy się na coś takiego" - powiedziała Strock i dodała: "Skończyliśmy z wycofywaniem się. Skończyliśmy ze wstrzymywaniem osadnictwa w Judei i Samarii" (terminu tego używają izraelscy politycy dla opisania Zachodniego Brzegu - PAP).

Uzdrowienie relacji między głównym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie, Izraelem a Arabią Saudyjską, stanowiłoby istotną zmianę dla regionu, ale jak podkreślają bliskowschodni eksperci, pełny reset stosunków będzie zależał od porozumienia w kwestii palestyńskiej.

Izrael i Arabia Saudyjska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, ale nieoficjalne więzi zacieśniły się w ostatnich latach ze względu na zagrożenie ze strony Iranu.

Agencja Bloomberg poinformowała w poniedziałek o rzadkiej współpracy między tymi dwoma krajami. Izraelska firma SolarEdge Technologies zawarła umowę o wspólnym przedsięwzięciu z saudyjską firmą Ajlan & Bros Holding w celu wdrożenia technologii energii odnawialnej w tym kraju. Powstałe przedsiębiorstwo będzie oferować saudyjskim firmom wytwarzanie, magazynowanie i zarządzanie energią.

Z Jerozolimy Marcin Mazur

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz