×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Janów Podlaski: Minister rolnictwa otworzył 45. narodowy pokaz koni arabskich

Autor: PAP Opublikowano: 11 sierpnia 2023 18:35

To jest największe międzynarodowe święto koni i hodowli, z której Polska słynie od 200 lat - powiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas otwarcia Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim (Lubelskie).

Minister Telus zainaugurował w piątek 45. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w stadninie w Janowie Podlaskim. Powiedział podczas otwarcia, że pokaz jest "największym międzynarodowym świętem koni, hodowców i naszej hodowli, z której Polska słynie od 200 lat".

"200 lat tej hodowli to jest tradycja, coś z czego możemy być dumni, czym możemy się pochwalić nie tylko w Janowie Podlaskim, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i na całym świecie" - stwierdził dodając, że swoją dumę polska hodowla zawdzięcza pasjonatom, którzy "swoje serce poświęcają koniom".

"Za każdym tym koniem stoi hodowca. Osoba, która swoje serce oddaje temu najpiękniejszemu zwierzęciu na świecie" - powiedział.

Minister przyznał, że jest hodowcą konika polskiego, który - stwierdził - jest "piękny swoją brzydotą".

Zwracając się do pracowników stadnin zadeklarował, że jest do ich dyspozycji. "Oddaję swoją osobę wam, żebyśmy razem naszą dumę, to co dla nas jest tak bardzo ważne prowadzili i żeby hodowla konia - każdego konia, a szczególnie konia arabskiego - w Polsce rozwijała się jak najlepiej" - powiedział Telus.

Minister rolnictwa przed wizytą w janowskiej stadninie udał się do gospodarstwa rolnego Klonowicy Małej (Lubelskie), które specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego, uprawie zbóż i ziemniaków. Jak podał, przyjechał zobaczyć, na jakim etapie są żniwa oraz porozmawiać z rolnikami na temat plonów zbóż.

Zainteresowanie programami dopłatowymi i dotyczącymi budowy silosów - stwierdził Telus - jest bardzo duże. "To pozwala na to, że rolnicy zwiększają swoją powierzchnię magazynową" - powiedział dodając, że przy niskiej cenie zboża najważniejsze jest jego składowanie.

Odpowiadając na pytanie mediów o przyczyny niskich cen przyznał, że "to wynika z giełdy paryskiej". "W tej chwili zawirowania z cenami zbóż są związane z wojną i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, szczególnie w Europie" - powiedział.

Jak wyjaśnił, w zeszłym roku ukraińskie zboże zostało w Europie i nie pojechało do Afryki ani innych krajów. "Po 15 września nie będzie wjeżdżać zboże na rynek Polski. Oczywiście w tranzycie będzie jechało, ale na rynek Polski nie będzie wjeżdżać i to jest nasza obietnica. I to zrobimy mimo decyzji Unii Europejskiej" - powiedział minister rolnictwa. Stwierdził, że chciałby ten problem rozwiązać polubownie.

Telus przyznał, że ostatnio miał w tej sprawie spotkania z ministrami Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i zapowiedział spotkanie z ministrem Włoch. "Rozmawiamy i przekonujemy (…), że zablokowanie zboża do Polski nie jest przeciwko nikomu, UE, Ukrainie, ale to jest dla przyszłości solidarności europejskiej" - powiedział. "Jest bardzo ważne, żebyśmy zbudowali prawdziwe korytarze" - dodał.

45. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi potrwa trzy dni. Najwyżej ocenionym arabom w niedzielę zostaną przyznane tytuły czempionów, nagrody dodatkowe oraz nagroda dla najlepszego konia pokazów. Na pokazy zgłoszono 117 koni, a na aukcje - 47 (24 - Pride of Poland w niedzielę, 23 - Summer Sale w poniedziałek), w tym 12 koni zgłoszonych na aukcje przez prywatnych hodowców. Jak podali organizatorzy, podczas ubiegłorocznych aukcji sprzedano łącznie 24 konie.

Jak podali organizatorzy, ostateczny wynik ubiegłorocznych aukcji Pride of Poland i Summer Sale - w oparciu o zaksięgowane wpłaty prowizji wynikającej z regulaminu - wyniósł 4,3 mln zł.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz