×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Japonia poderwała myśliwce po wykryciu dwóch rosyjskich samolotów szpiegowskich; Chiny i Rosja bardzo aktywne w regionie

Autor: PAP Data: 18 sierpnia 2023 13:40

Japońskie wojsko poderwało myśliwce po wykryciu dwóch rosyjskich samolotów zwiadowczych Ił-38 w przestrzeni powietrznej pomiędzy Morzem Japońskim a Morzem Wschodniochińskim – podała w piątek agencja Reutera. Aktywność militarna Rosji i Chin zbiega się w czasie z zaplanowanym na piątek szczytem przywódców Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Japońskie ministerstwo obrony przekazało, że dwa rosyjskie samoloty Ił-38, służące do wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych, latały w przestrzeni powietrznej pomiędzy Morzem Japońskim a Morzem Wschodniochińskim.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło w piątek, że rosyjska marynarka prowadzi w regionie Morza Wschodniochińskiego patrol morski i ćwiczenia z Chinami.

Z kolei japońska straż przybrzeżna poinformowała, że cztery chińskie okręty wpłynęły na wody terytorialne kraju w pobliżu wysp Senkaku wczesnym rankiem w piątek. Roszczenia do wysp, które są pod kontrolą Japonii, wysuwają Chiny i Tajwan.

W czwartek japoński resort obrony poinformował, że 6 chińskich i 5 rosyjskich okrętów marynarki wojennej, w tym niszczyciele rakietowe, przepłynęło między japońską wyspą Okinawa a wyspą Miyako, po czym skierowały się w stronę Morza Wschodniochińskiego. Rząd w Tokio wyraził "poważne zaniepokojenie".

Japońskie Ministerstwo Obrony postrzega powtarzające się wspólne działania wojskowe obu krajów wokół Japonii jako "wyraźnie mające na celu zademonstrowanie ich siły przeciwko naszemu krajowi" - podała agencja Kyodo w czwartek.

Aktywność militarna Rosji i Chin zbiega się w czasie z zaplanowanym na piątek szczytem przywódców Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych w Camp David. Według wysokich rangą urzędników administracji Bidena, kraje te mają pogłębić współpracę w zakresie obrony, technologii i gospodarki.

Jak przekazała w piątek agencja Kyodo Japonia, USA i Australia przeprowadzą w środę wspólne ćwiczenia marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz