×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Jarosińska-Jedynak: przeznaczymy ok. 22 mld euro z Polityki Spójności m.in. na efektywność energetyczną

Autor: PAP Data: 11 września 2023 22:04

Prawie 22 mld euro z Polityki Spójności przeznaczymy na efektywność energetyczną i redukcję emisji gazów cieplarnianych, energię odnawialną oraz inteligentne systemy i sieci energetyczne - poinformowała w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

"Prawie 22 mld euro z Polityki Spójności przeznaczymy na realizację celu "Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa" - poinformowała w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak na spotkaniu branży energetycznej w Rzeszowie Organizatorem konferencji jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Wydarzenie odbywa się w dniach 11-12 września 2023 r.

Jarosińska-Jedynak dodała, że w obszarze energetyki wsparcie skoncentruje się na efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych, energii odnawialnej oraz inteligentnych systemach i sieciach energetycznych. Wiceminister wskazała, że dofinansowanie uzyskają także inwestycje na rzecz zeroemisyjnej i niskoemisyjnej mobilności miejskiej. Działania te będą wspierane głównie w ramach programów krajowych: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, a także z programów regionalnych.

"Najważniejszym instrumentem unijnym wspierającym transformację energetyczną i łagodzenie jej skutków jest Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Polska jest największym jego beneficjentem. Nasz kraj otrzymał 3,85 mld euro, które trafiło do pięciu województw: śląskiego (2,27 mld euro), dolnośląskiego (582 mln euro), wielkopolskiego (415 mln euro), łódzkiego (370 mln euro) oraz małopolskiego (265 mln euro)" - wymieniła Jarosińska-Jedynak.

Jak podało MFiPR pieniądze te zarządzane są w ramach programów regionalnych, a sposób ich wydatkowania oraz zakres terytorialny objęty wsparciem określają Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji.

"Transformacja energetyczna musi odbywać się w sposób sprawiedliwy i zapewniać bezpieczeństwo obywateli" - podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Według wiceszefowej resortu funduszy i polityki regionalnej kwestia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego jest silnie powiązana z sytuacją społeczno-gospodarczą. Zaznaczono, że aspekt ten stał się kluczowy w kontekście konsekwencji, jakie niesie za sobą agresja Rosji na Ukrainę.

MFiPR wskazało, że państwa Unii Europejskiej zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Celem Polski jest przeprowadzenie transformacji energetycznej, która nie tylko poprawi jakość środowiska i klimatu, ale także pobudzi gospodarkę i wyzwoli innowacyjność.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz