×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

K. Sójka: "Dobry posiłek" to dopełnienie zmian wprowadzanych przez rząd w ochronie zdrowia (aktualizacja)

Autor: PAP Opublikowano: 05 września 2023 15:17

Zwiększyliśmy nakłady na ochronę zdrowia, wdrożyliśmy nowoczesne rozwiązania cyfrowe, ułatwiamy dostępność do świadczeń. Kolejnym zadaniem jest poprawa jakości szpitalnych posiłków, które są ważne dla procesu zdrowienia pacjentów - powiedziała we wtorek minister zdrowia Katarzyna Sójka.

PiS opublikowało we wtorek w mediach społecznościowych drugi punkt swojego programu na kolejną kadencję. To program "Dobry posiłek" dla pacjentów szpitali. Placówki mają otrzymać dodatkowe środki, a NFZ zadbać, by jakość żywienia w szpitalach była znacząco lepsza.

"Rząd PiS zwiększa sukcesywnie nakłady na ochronę zdrowia. Wdrożyliśmy nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Ułatwiamy dostępność do opieki zdrowotnej" - wyliczyła szefowa MZ na konferencji prasowej w Garwolinie.

Zaznaczyła, że "poprawa jakości posiłków w szpitalach jest bardzo ważna dla pacjentów i procesu ich zdrowienia". "Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości proponuje program +Dobry posiłek+, który ma zabezpieczyć jakość posiłków" (...) "Powinny być zbilansowane, smaczne, poprawiające całokształt leczenia" - wskazała szefowa MZ.

Wyjaśniła, że nowy program wykorzysta doświadczenia pilotażowego programu opracowanego w 2019 r.

Z pilotażu "Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym Dieta Mamy" skorzystało 115 szpitali i uczestniczyło w nim ponad 200 tys. kobiet - powiedziała minister Sójka. Dodała, że program zakończył się bardzo dobrymi efektami.

W 2022 r. w rejestrach Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajdowało się 1028 bloków żywienia w szpitalach, z których ponad połowa, bo 696, działała w systemie cateringowym, w oparciu o posiłki dostarczane przez firmy zewnętrzne.

Kontrole wykazały uchybienia w żywieniu pacjentów, jeśli chodzi o nieprawidłowo skomponowane jadłospisy i wymagania higieniczno-sanitarne. Zgodnie z danymi z raportu GIS "Stan sanitarny kraju w 2022 r.", do najczęściej powtarzających się uchybień należało m.in. nieprecyzyjne informacje na temat alergenów, mała różnorodność potraw i napojów, niska wartość energetyczna posiłków w stosunku do zapotrzebowania dziennego pacjentów, mała ilość warzyw oraz owoców, podawanie zbyt dużej ilości potraw smażonych i słodkich dań, a także np. duży udział produktów wysokoprzetworzonych - konserw, pasztetów, mortadeli, mielonki.

Kontrole wykazywały też m.in. niewłaściwy stan sanitarno-techniczny pomieszczeń bloku żywienia, przechowywanie i stosowanie przeterminowanych środków spożywczych do przygotowania posiłków, niezachowanie ciągłości łańcucha chłodniczego i niewłaściwe zagospodarowanie odpadów.

Szefowa MZ zapowiedziała, że Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże odpowiednie środki dla szpitali na to, aby posiłki miały dobrą jakość. Pacjent będzie mógł wyrazić opinię w postaci ankiety".

Zaakcentowała, że "Dobry posiłek" to dopełnienie zmian wprowadzanych w ochronie zdrowia. Wskazywała w tym kontekście m.in. na wzrost nakładów, zniesienie limitów do lekarzy specjalistów, zmiany w opiece psychiatrycznej i psychologicznej, a także na zwiększenie liczby miejsc na studiach medycznych.

Wymieniła także m.in. zmiany dotyczące chorób rzadkich, bezpłatne leki w określonych wskazaniach dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, dofinansowanie remontów placówek i zakup nowoczesnego wyposażenia.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz