×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Kamil Pastor z PKO BP: inflacja sierpniowa będzie na granicy 10 proc.

Autor: PAP Data: 13 sierpnia 2023 08:08

Spodziewamy się, że inflacja w lipcu wyniesie 10,8 proc. r/r, tak jak pokazał szybki szacunek GUS, a inflacja sierpniowa będzie na granicy 10 proc. – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

Zgodnie z szybkim szacunkiem, który GUS podał na koniec lipca, inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 10,8 proc. r/r. W czerwcu tempo wzrostu cen sięgało 11,5 proc. r/r.

"Nie spodziewamy się rewizji szybkiego szacunku, sądzimy, że inflacja w lipcu wyniosła 10,8 proc. r/r, a tym samym potwierdzony zostanie pierwszy od lutego 2021 r. spadek cen m/m - nie uwzględniając lutego 2022 r., kiedy także doszło do spadku cen, ale wynikał on z obniżki stawek VAT" - powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

Jego zdaniem w sierpniu dojdzie do kolejnego spadku inflacji.

"Struktura tego spadku będzie zbliżona do tego, co widzieliśmy w lipcu, czyli będzie on napędzany przez obniżającą się inflację żywnościową r/r, zaś hamować go będzie mniejszy spadek r/r cen paliw. Spodziewamy się, że inflacja w sierpniu będzie na granicy 10 proc. r/r" - stwierdził Kamil Pastor.

To, czy inflacja pozostanie dwucyfrowa, czy też spadnie poniżej 10 proc. r/r, ma duże znaczenie ze względu na wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Jako warunki obniżek stóp procentowych wymienił on przekonanie Rady Polityki Pieniężnej, że inflacja będzie się obniżać w kierunku celu inflacyjnego oraz zejście wskaźnika poniżej 10 proc. r/r.

"Widzimy ryzyko, że inflacja będzie wyższa niż szacowane przez nas obecnie 10 proc. r/r a jej źródłem są ceny paliw. Trendy na światowych rynkach ropy wskazują, że ceny paliw w sierpniu będą rosły. Z kolei szansę na spadek inflacji poniżej 10 proc. widzimy w cenach żywności, które w ostatnim czasie spadały szybciej od oczekiwań i sezonowego wzorca" - stwierdził ekonomista PKO BP.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz