×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Karpacz: W 2024 r. Tauron uruchomi nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW

Autor: PAP Opublikowano: 06 września 2023 08:15

Grupa Tauron, która zakończyła dotąd budowę czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 200 MW, w przyszłym roku zamierza uruchomić nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW – zapowiedział w Karpaczu wiceprezes ds. strategii i rozwoju Taurona Patryk Demski.

"Rok 2024 będzie kluczowy dla dalszego rozwoju naszych mocy w OZE. Zakończymy już budowę czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej o łącznej mocy niemal 200 MW. Jednocześnie planujemy wystartować z nowym portfelem inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW" - poinformował wiceprezes podczas 32. Forum Ekonomicznego.

Podkreślił, że elementem niezbędnym dla stabilnego rozwoju odnawialnych źródeł energii będzie rozbudowa i modernizacja sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Do 2030 roku Grupa Tauron zamierza przeznaczyć na ten cel 24 mld zł, z czego tylko w przyszłym roku ok. 3 mld zł - trzykrotnie więcej niż w roku 2010.

Wiceprezes przypomniał, że od 2014 r. w Tauronie realizowane są projekty badawczo-rozwojowe i innowacyjne powiązane z wytwarzaniem wodoru w procesie elektrolizy i produkcją paliw na jego bazie. "Aktualnie w ramach projektu Hydrogen Poland planujemy przemysłowe wdrożenie w postaci budowy instalacji o łącznej mocy nawet 36 MW w elektrolizerach" - podał Patryk Demski.

Grupa Tauron kontynuuje też program wymiany liczników na urządzenia ze zdalnym odczytem - obecnie klienci spółki Tauron Dystrybucja dysponują już ponad milionem takich nowoczesnych liczników.

"Do końca 2023 roku zakładamy instalację kolejnych 100 tys. sztuk. Liczniki inteligentne to element inteligentnej sieci elektroenergetycznej - Smart Grid, która jest konieczna dla współpracy sieci z OZE" - wyjaśnił wiceprezes Grupy Tauron.

Podkreślił, że dla coraz większej liczby klientów wymiana liczników oznacza automatyczny, rzeczywisty odczyt zużycia energii oraz możliwość kontrolowania i planowania zużycia prądu w przygotowanej dla nich aplikacji.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz