×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Katowice: Fundacja Wolne Miejsce utworzy centrum pomocy dla osób samotnych

Autor: PAP Data: 11 sierpnia 2023 15:07

Centrum pomocy dla osób samotnych, w którego skład wejdzie m.in. bistro socjalne, utworzy w Katowicach Fundacja Wolne Miejsce. Centrum powstanie w miejscu dawnych restauracji przy ul. Mikołowskiej 44.

Fundacja Wolne Miejsce znana jest m.in. z organizowanych od lat Wigilii dla Samotnych i Wielkanocnych Śniadań dla Samotnych. Przy katowickiej ul. Mikołowskiej 44 od ponad stu lat działały znane restauracje: Promenaden Restaurant, restauracja Patria, Gościniec Franz Josef, a ostatnio - bistro Ważne Miejsce.

Jak poinformował w piątek katowicki samorząd, tego dnia fundacja otrzymała klucze do tego obiektu. Cytowany w informacji magistratu wiceprezydent Katowic Jerzy Woźniak zapewnił, że sprawy związane z seniorami i samotnością są bardzo istotne dla miasta postrzeganego jako wspólnota mieszkańców.

"Samotność dzisiaj jest jedną z chorób cywilizacyjnych, z którą trzeba walczyć. Chcemy jako miasto tworzyć kluby seniorów, chcemy kreować ruchy senioralne i doprowadzić do tego, żeby seniorzy nie zostawali w domach. Utworzenie kompleksu ma pomóc osobom, które z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowały obecności drugiego człowieka" - powiedział Woźniak.

"Mam nadzieje, że czas funkcjonowania tego obiektu będzie czymś, czym miasto i Fundacja Wolne Miejsce będą się mogły szczycić. Dziękuję i gratuluję Fundacji ciągłego rozwoju, którego przez lata działalności dokonała i skuteczności w zajmowaniu się problemami związanymi z walką z ubóstwem" - dodał wiceprezydent.

Miasto podpisało z fundacją umowę najmu parteru i pierwszego piętra budynku przy ul. Mikołowskiej 44 - na razie na dziewięć miesięcy z możliwością przedłużenia. Teraz potrzebna jest adaptacja i wyposażenie pomieszczeń. W centrum znajdą się poradnie terapeutyczne i psychologiczne oraz sale gimnastyczne. Uruchomiona zostanie też - według fundacji - pierwsza w Polsce restauracja socjalna.

Prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski zapowiedział, że bistro Spichlerz będzie miejscem z niedrogimi posiłkami lunchowymi dla potrzebujących mieszkańców. "Będziemy gotować z sezonowych produktów, z naszych sklepów socjalnych sieci Spichlerz, zgodnie z zasadą niemarnowania żywności, jednocześnie edukując w zakresie idei zero waste" - zapowiedział Rykowski.

"Ponadto zorganizujemy tu coś na kształt centrum senioralnego, wpisującego się w założenia polityki miasta w zakresie pomocy społecznej dla osób starszych. Ważna jest dla nas aktywizacja seniorów poprzez zapewnienie im bezpiecznego miejsca, w którym będą mogli spędzać wspólnie czas np. w formie potańcówek" - dodał szef Wolnego Miejsca.

W kompleksie powstaną również miejsca na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobami, wieczorki taneczne czy bezpłatne porady prawne. Pierwsze aktywności w centrum pomocy dla osób samotnych mają zostać zorganizowane pod koniec października br.

Samorząd Katowic przypomina, że prowadzi wiele działań prewencyjnych skierowanych do różnych grup społecznych. To m.in. "srebrny telefon" 32-251-69-00, pod którym można uzyskać informacje o możliwości wsparcia osób starszych, osiem dziennych domów pomocy społecznej (DDPS) czy osiem popołudniowych klubów społecznościowych.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz