×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Katowice przejęły od SRK działkę w Dolinie Trzech Stawów

Autor: PAP Data: 25 maja 2023 16:31

Samorząd Katowic przejął od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) teren w sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów wchodzącej w skład Katowickiego Parku Leśnego. Znajduje się tam m.in. parking, używany przez odwiedzających Dolinę. Miasto deklaruje dbanie o przejęte miejsce.

To już kolejna nieruchomość przekazana przez SRK Katowicom. Kilka tygodni temu spółka przekazała miastu tereny przy ul. Szopienickiej wraz z zabudowaniami dawnej kopalni Wieczorek. Ma tam powstać hub gamingowo-technologiczny - miejsce inwestycji w przyszłościową branżę, wykorzystującą najnowsze technologie.

Obecny przy tamtej uroczystości wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły deklarował wówczas wsparcie dla przyspieszenia przekazywania terenów pogórniczych samorządom. Zapowiedział spotkania z samorządowcami i wolę zdynamizowania działań w tej sprawie we współpracy z SRK.

Jak wynika z czwartkowej informacji rzeczniczki katowickiego magistratu Sandry Hajduk, miasto otrzymało teraz od SRK 1,5-hektarową nieruchomość w Dolinie Trzech Stawów nieodpłatnie, w trybie art. 23 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Zgodnie z nim przedsiębiorstwo górnicze może dokonać darowizny mienia na rzecz m.in. gminy górniczej na cele publiczne.

Katowicki samorząd uściślił, że w tym przypadku chodzi o cel związany z realizacją zadań własnych, które w szczególności obejmują sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej oraz kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

"Mieszkańcy Katowic i okolic bardzo cenią sobie Dolinę Trzech Stawów, jako miejsce zielone, sprzyjające rekreacji i spędzaniu czasu wolnego na powietrzu. Przejęcie tego terenu jest ważne, pozwoli nam na tym obszarze działać kompleksowo, choć zaznaczam, że nie zmieni on swojego przeznaczenia" - zadeklarował, cytowany przez Hajduk, prezydent Katowic Marcin Krupa.

"Przejęcie terenu pozwoli nam prowadzić na tym obszarze spójne działania związane z bieżącą pielęgnacją, czy też w razie potrzeby inwestycje związane z rewitalizacją" - uściślił Krupa sygnalizując, że nieruchomość zostanie przekazana do utrzymania Zakładowi Zieleni Miejskiej w Katowicach w formie użyczenia na czas nieokreślony.

Wiceprezes SRK Radosław Wojtas zapewnił, że spółka od lat stara się wspierać efektywne i racjonalne zagospodarowanie majątku po zlikwidowanych kopalniach, co jest jednym z podstawowych obszarów jej działalności i realizowanym z sukcesem statutowym obowiązkiem.

"W szczególności współpraca ta dotyczy gmin górniczych. To z jednej strony wspieranie lokalnej kultury i pielęgnowanie wyjątkowej historii górnictwa w Polsce, a z drugiej współpraca z samorządami na rzecz rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego" - podkreślił Wojtas.

Dolina Trzech Stawów to teren rekreacyjny - wzdłuż doliny biegnie niemal czterokilometrowa rolkostrada, mieszkańcy mogą korzystać ze ścieżki rowerowej, placów zabaw czy kilku obiektów gastronomicznych. Nieopodal mieści się lotnisko sportowe Aeroklubu Śląskiego, a na południe rozciągają się rozległe tereny leśne.

Obecnie trwają prace zmierzające do przebudowy północnej części widowni i sceny kręgu tanecznego w Katowickim Parku Leśnym. Pojawią się tam nawierzchnie dla pieszych i elementy małej architektury. Scena i północna część widowni zostaną przebudowane. Koszt prac to ponad 4,3 mln zł, a zrealizuje je firma Garden Designers z Lublina.

W ostatnich dniach zakończyły się odbiory odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej, który łączy istniejące już odcinki dróg rowerowych. W efekcie powstała spójna, zachowująca ciągłość na całej długości, infrastruktura rowerowa łącząca Dolinę Trzech Stawów z Szopienicami, Nikiszowcem, Giszowcem.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz