×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Katowice: Wystawę plakatów studentów ASP można podziwiać na placu Kwiatowym

Autor: PAP Data: 12 września 2023 16:56

Na katowickim placu Kwiatowym na wystawie "Katowicka moderna" można obejrzeć plakaty studentów tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Inspiracją do ich stworzenia była katowicka architektura okresu międzywojennego na Szlaku Moderny.

"Katowicka moderna z okresu międzywojennego jest dzisiaj wizytówką miasta. Dlatego stworzyliśmy Szlak Moderny jako trasę turystyczną. Moderna jest wykorzystywana również jako ikona, która pojawia się na plakatach, materiałach promocyjnych, teraz także jest przedmiotem wystawy, którą można zobaczyć na placu Kwiatowym" - zaznaczył w wiadomości prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa.

Na wystawie są plakaty stworzone przez studentów katowickiej ASP. Ekspozycja liczy około 20 dzieł i będzie prezentowana do końca września. Inspiracją jej stworzenia była katowicka architektura okresu międzywojennego.

Projekt to inicjatywa Radia Katowice przeprowadzona we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i z miastem.

"Katowice to nie tylko miasto bardzo nowoczesne, ale też, dzięki modernie, zabytkowe. Warto, będąc w Katowicach, przejść się szlakiem 17 modernistycznych budowli i odczarować wyobrażenia niektórych o naszym pięknym mieście" - przekazał prezes Radia Katowice Piotr Ornowski.

Realizacji projektu podjęli się studenci III roku studiów licencjackich i II roku studiów magisterskich w ramach zajęć w Pracowni Projektowania Plakatu pod kierunkiem dr hab. Moniki Starowicz i dra Filipa Ciślaka.

"Każda realizacja jest interesująca i pokazuje inną indywidualną osobowość autorską. Mamy tu przedstawienia futurystyczne, analityczno-geometryczne i z dowcipem" - powiedział dr Filip Ciślak.

Katowicki Szlak Moderny wyznacza 17 obiektów, które reprezentują nowe otwarcie w światowej architekturze. Nowoczesny styl, czyli minimalizm i funkcjonalność, sprawdził się w przestrzeni intensywnie rozwijających się przed II wojną światową Katowic.

Katowice, dzięki willom, gmachom użyteczności publicznej, świątyniom i wieżowcom, były kiedyś nazywane polskim Chicago. Na szlaku można zobaczyć m.in. dzieła takich architektów, jak Tadeusz Michejda, Karol Schayer czy Zbigniew Rzepecki, których wyobraźnia kreowała krajobraz międzywojennych Katowic.

W 2019 r. Katowicki Szlak Moderny otrzymał wyróżnienie w konkursie Marka Śląskie.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz