×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Koszalin: Podpisano umowy na dofinansowanie inwestycji drogowych w ramach RFRD

Autor: PAP Data: 23 maja 2023 12:16

Ponad 102,2 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 47 inwestycji, na realizację 71 km dróg otrzymają samorządy w Zachodniopomorskiem. We wtorek w Koszalinie podpisano umowy dofinansowania z przedstawicielami gmin i powiatów wschodniej części województwa.

Umowy dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) przedstawicielom gmin i powiatów wschodniej części województwa zachodniopomorskiego przekazał wicewojewoda Tomasz Wójcik w delegaturze urzędu w Koszalinie.

Z rządowym dofinansowaniem we wschodniej części w Zachodniopomorskiem wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych zostanie 45 km dróg w ramach 26 inwestycji. W całym województwie, jak zaznaczył wicewojewoda Wójcik, do samorządów trafi ponad 102,2 mln zł na realizację 71 km dróg w ramach 47 inwestycji gminnych i powiatowych. "Montaż finansowy to 50 na 50 lub 60 do 40, który jest najczęściej stosowany" - dodał wicewojewoda.

Wójcik przypomniał również, że w latach 2008-2015, gdy u władzy była koalicja PO-PSL, na przebudowę lokalnych dróg w Zachodniopomorskiem w ramach tzw. "schetynówek" rząd wydał 319,7 mln zł. Natomiast za rządów PiS, od 2016 r. te wydatki wyniosły 694,4 mln zł i pozwoliły na realizację 560 km dróg.

"Musimy budować drogi, musimy komunikować, integrować miejscowości, by ludzie z dalekiej wsi mogli dojeżdżać do lekarza, urzędu gminy i innych instytucji. (...) Drogi łączą, ale jednocześnie komunikują w aspekcie pokoleniowym. Bo też chodzi nam o to, by (...) młodzież, która będzie się uczyć w większych miastach wracała do swoich rodzinnych miejscowości" - mówił poseł PiS Czesław Hoc i zapewniał, że rząd dba "o Polskę powiatową", o to, by "gminy nie funkcjonowały, jak w filmie +Daleko od szosy+".

W ramach tegorocznego rozstrzygnięcia z RFRD to m.in. powiat koszaliński na przebudowę dróg Sarbinowo - Gąski, Koszkowo - Gąski oraz Kotłowo - Laski Koszalińskie otrzymał ponad 15,7 mln zł, a gmina Mielno uzyskała ponad 6,7 mln zł na trzeci etap rozbudowy głównej drogi w mieście, czyli ulic: 6 Marca, B. Chrobrego i części Lechitów. Z kolei powiat kołobrzeski zyskał ponad 6,1 mln zł na rozbudowę ulic: Jedności Narodowej i Grzybowskiej w Kołobrzegu, a gmina miejska otrzymała ponad 3,3 mln zł na przebudowę ul. Jedności Narodowej od ul. Wylotowej do skrzyżowania z ul. Wiosenną.

Samorządowcom z zachodniej części województwa umowy dofinansowania wojewoda zachodniopomorski przekaże o godz. 14.30 w Szczecinie.

6 lutego br. premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę zadań gminnych i powiatowych, które otrzymają dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2023 r. Łączna wartość środków przeznaczonych w br. na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remont dróg powiatowych i dróg gminnych w kraju to 2,6 mld zł. Ponadto blisko 400 mln zł z RFRD trafi na realizację 18 inwestycji w miastach na prawach powiatu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz